02 Ekim 2016 14:13

Prostat kanserinin 7 belirtisine dikkat!

Erkeklerde görülen en yaygın kanserlerden biri olan prostat kanseri, kansere bağlı ölümler sıralamasında ikinci sırada geliyor.

Paylaş

Erkeklerde görülen en yaygın kanserlerden biri olan prostat kanseri, kansere bağlı ölümler sıralamasında ikinci sırada geliyor. Dünyada her 3 dakikada bir kişiye prostat kanseri tanısı konurken, 14 dakikada bir de prostat kanserine bağlı yaşam kaybı gerçekleşiyor. Ancak erken evrede yakalanan prostat kanserinde tedavi başarısı yükseliyor. Op. Dr. Egemen İşgören, prostat kanserinde erken tanının önemi ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

50 YAŞINDAN SONRA YILDA  BİR KEZ TARAMA YAPTIRIN

Prostat kanserinin nedeni tam olarak bilinmiyor. Hücre düzeyinde gerçekleşen genetik kusurlara bağlı bazı prostat hücrelerinin kontrol dışı büyümesi ve normal hücrelerin yerini alması ile öncelikle çevre dokulara ileri evrede ise uzak organlara yayılması söz konusu. Kemiklere yayılım olduğu durumlarda ise ağrı ve kırıklar ortaya çıkabiliyor. Hem kanserin özellikleri hem de yanlış tedavi, idrar kaçırmaya ve sertleşme bozukluğuna neden olabiliyor. Prostat kanserini erken evrede tespit etmenin en etkili yolu ise tarama yapılması. Prostat kanserinin belirtileri ortaya çıkmadan erken tanısı için bazı tarama yöntemleri kullanılıyor. Bu tarama yöntemlerinin 50 yaşından sonra tüm erkeklere yılda bir kez uygulanması öneriliyor.

PROSTAT KANSERİNİN BELİRTİLERİ

* İdrar yapma güçlüğü
* İdrar akışında kuvvet azalması
* Menide ya da idrarda kan görülmesi
* Boşalma esnasında ağrı
* Kasık bölgesinde rahatsızlık hissi
* Kemik ağrıları
* Sertleşme bozukluğu.

KİMLER RİSK GRUBUNDA?

* İleri yaş
* Siyahi ırktan olmak
* Ailede prostat ve meme kanseri öyküsü
* Hayvansal yağ ve proteince zengin beslenmek
* Androjen adı verilen erkeklik hormonunun fazla olması
* Hareketsiz yaşam (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

TDK'den gazetecilere yanıt: İlkokul çocukları bile biliyor

SONRAKİ HABER

Spokesperson For Unity For Democracy, Rıza Türmen: There is a need for a new social contract

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa