02 Ekim 2016 08:38

‘Hayatın Sesi olmazsa derdimizi nasıl anlatacağız?’

23 televizyon ve radyo ile birlikte Hayatın Sesi televizyonunun TÜRKSAT’taki yayınının kesilmesine saya işçilerinden de itiraz geldi.

Paylaş

Volkan PEKAL
Emre AYDIN
Adana

23 televizyon ve radyo ile birlikte Hayatın Sesi televizyonunun TÜRKSAT’taki yayınının kesilmesine saya işçilerinden de itiraz geldi. Adana’da Büyük Saat civarında ayakkabı diken işçiler 2012 yılında ücret zammı için yaptıkları grevde yanında olan Hayatın Sesi’nin işçilerin sesi olduğunu, bu kararın yanlış olduğunu söyledi. Grev zamanında ilk kez Hayatın Sesi ile tanıştığını ifade eden Kadir Yalçın, Hayatın Sesi’nin yayının kesilmesinin yanlış olduğunu belirterek “Onları da susturdularsa derdimizi nasıl anlatacağız? İşçiyle uğraşan bir hayatın sesiydi biz şimdi derdimizi kime anlatacağız?” dedi.  Yalçın şöyle devam etti: “Kimyasal ortamda çalıştığımız yetmiyormuş gibi hakkımızı da alamıyorduk. Hayatın Sesi yanımızda yer aldı. Kapatılmasını istemiyoruz.” 

Çizgi film gösteren Zarok TV’yi bile kapattıklarını söyleyen Yalçın, radyoyu açıp yayın olmadığını göstererek “Akşama kadar dinlediğimiz Radyo Dünya da kapatılmış. Ben o radyoda Kürtçe, Arapça, Goranice şarkılar dinliyordum. Tek ses olmaz biz her dilden şarkı dinlemek istiyoruz” dedi. 2012 yılında bir hafta boyunca zam için grev yaptıkları sırada Hayatın Sesi ile tanıştıklarını söyleyen Vahap Yalçın en sonunda zam aldıklarını ancak bazı ustaların zamlarını geri aldıklarını belirterek bu zamanlarda Hayatın Sesi’nin işçinin yanında olduğunu söyledi. Yalçın “Şimdi Hayatın Sesi de kapatıldı. Artık internetten izleyeceğiz herhalde” dedi. 23 televizyon ve radyonun kapatılmasının iyi olmadığını söyleyen Yalçın, “Çoğu Kürtçe kanallar vardı. Çocukların çizgi film kanalını bile kapattılar” dedi. Televizyonların kapatılmasının iyi bir şey olmadığını söyleyen Metin Yılmaz da “Şu an sigortasız, işçilerin sorunları var. Bunları kim haber yapacak?” dedi. Çocuk kanalını bile kapattıklarını söyleyen Yılmaz, şöyle devam etti: “Onların kanalları gerçekleri söylemiyor bizim kanallarımız her şeyi konuşuyor” dedi. İmc’nin kapatılmasına da üzüldüğünü söyleyen Yılmaz, “En azından gizli bir şey kalmıyordu” diye konuştu.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hayatın Sesi

SONRAKİ HABER

Libya’daki vekalet savaşı ve Berlin Konferansı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...