02 Ekim 2016 07:53

Macaristan’da mülteci kotası referandumu

Mültecileri engellemek için sınırına tel örgü çeken Macaristan bugün referanduma gidiyor.

Paylaş

Mültecileri engellemek için sınırına tel örgü çeken Macaristan bugün referanduma gidiyor. Macar hükümeti bugün seçmene “Macar meclisinin onayı olmadan, AB’nin Macar vatandaşı olmayan kişilerin Macaristan’da ikametine karar vermesini istiyor musunuz?” sorusunun yöneltecek.

TEHDİT  PROPOGANDASI

Macaristan halkı, Avrupa Birliği kotası gereği Macaristan’ın payına düşen 1300 mültecinin ülkeye kabul edilip edilmemesini belirlemek için bugün  başına gidecek. Macaristan hükümeti, Suriye ve Irak’ta savaştan kaçan mültecileri halkın geleceğine yönelik bir tehdit oluşturduklarını göstermek için 10 milyon avro harcadı. Basılan ve 4 milyonu aşkın eve yollanan broşürlerde mültecilerin ülkenin kimliği ve geleceğine yönelik tehdit oluşturdukları, Avrupa’nın pek çok yerinde yasa dışı girilemeyen bölgelerin oluşturulduğu ve Müslümanların iktidarı devraldıkları iddia ediliyor. Muhalefet partileri ve aydınlar ise, Başbakan Viktor Orban’ın başını çektiği kampanya ve referandumun amacının gündem değiştirme ve iktidarını sağlamlaştırma olduğunu söylüyor. 

‘DİKKATLER BAŞKA YÖNE KAYIYOR’

İsveç’te günlük yayımlanan ETC gazetesine açıklamalarda bulunan ‘Dördüncü Cumhuriyet Partisinin Başkanı Andras Istvanffy, “Son yıllarda yolsuzluk, sağlık, eğitim sistemi ve diğer sorunlardan ötürü çok büyük bir hoşnutsuzluk var. Ancak tehdit edildiğini, ülkenin, kültürünün ve dininin yok olabileceğini düşünüyorsan dikkatler başka yöne kayar. Bunun için Viktor Orban mültecilerin gelmesi durmasına rağmen referandum istiyor” diyor. Orban’ın politikasının her zaman savaşılacak bir düşman üzerine inşa edildiğini, geçmişte Sosyalist Parti, günümüzde de liberal politikalar uygulamakla suçladığı Avrupa Birliği’ni düşman ilan ettiğini söyleyen Istvanffy, “Bu sadece manipülasyon. Her hangi bir referanduma ihtiyacı yok, tüm kamuoyu yoklamaları Macaristan halkının sığınmacıların alınmasına karşı olduğunu gösteriyor ve Orban’ın hükümeti yıllardır parlamentoda çoğunlukta” şeklinde konuşuyor.

HÜKÜMETE PROTESTO

Muhalefet ve aydınlar referandumda “Avrupa Birliği’nin Macar Parlamentosunun onayı olmadan Macar vatandaşı olmayanların ülkeye yerleştirmesini istiyor musunuz?” sorusunun manipülatif ve yanlış bir soru olduğunu “Evet” demeleri durumunda yanlış yönetilmiş bir soruya yanıt vermiş olacaklarını belirterek referandumu boykot edeceklerini söylüyorlar.

Boykot ya da katılanların hem “Evet” hem de “Hayır”ı birlikte işaretleyerek oy kullanmaları sonucu referandumun geçersiz sayılmasını umut ediyorlar. Referandumun geçerli sayılması için oy kullanma hakkına sahip olanların yüzde 50’sinin sandık başına gitmesi gerekiyor. Dördüncü Cumhuriyet ve muhalefet partileri seçimi boykot etmekle yetinirlerken Macaristan İki Kuyruklu Köpek Partisi, meydanlara çıkıp hükümeti protesto edeceğini açıkladı. (Stockholm/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Stuttgart’ta ‘Kara Perşembe’ protestosu

SONRAKİ HABER

İşkence iddiaları karşısında devletin kapısı duvar: İşkenceye sıfır yanıt

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa