01 Ekim 2016 21:25

Meclisin açılış resepsiyonunda ‘güvenlik' paranoyası

TBMM’nin açılış resepsiyonunda, küçük tatlı bıçakları dışında servislere bıçak konulmadı. İlk kez alkol servisi yapılmadı.

Paylaş

Sultan Özer
ANKARA 

Meclis Başkanlığı tarafından, Meclis'in açılışı onuruna verilen resepsiyonda alınan güvenlik önlemlerinin adeta paranoya noktasına gelmesi dikkat çekti. Resepsiyonda küçük tatlı bıçakları dışında servislere bıçak konulmaması ve zaten titiz aramalarla girilen Meclis'in içinde bile korumaların yoğunluğu dikkat çekti.
Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın ev sahipliğinde, Meclis tören salonunda yapılan resepsiyon sönük geçerken, alınan “güvenlik” önlemleri dikkat çekti. Resepsiyona Cumhurbaşkanı Erdoğan katılmadı. Başbakan Binali Yıldırım, kabine üyeleri, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve kuvvet komutanları, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu eski ve yeni milletvekilleri, diplomatik misyon temsilcileri, gazete ve televizyonların Ankara Temsilcileri katıldı. HDP Eş Başkanları ve milletvekillerinin katılmadığı resepsiyona MHP Lideri Devlet Bahçeli de gelmedi. 

ALKOLLÜ İÇECEK VERİLMEDİ

Resepsiyonda ilkler de gözlendi. Meclisteki resepsiyonda ilk kez alkollü içecek servisi yapılmadı. Ama en dikkat çekici nokta, çatal-bıçak servisleri içinde bıçağın olmamasıydı. Yargıtay'dan bir kadın davetli “garsonlardan özel istenmesi gerekiyormuş” derken, garsonlar ise sadece meyve bıçağı olduğunu ifade ettiler. Garsonlar, 'neden serviste bıçak olmadığı”na dair soruları yanıtsız bıraktılar. 

KORUMALAR PÜR DİKKAT

Güvenlik konusunda dikkat çeken başka bir nokta ise Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın korumalarının, Akar'ın çevresindeki gazetecileri yaklaşmamaları konusunda sık sık uyarmasıydı. 
Resepsiyonun yapıldığı binanın önü ve çevresindeki önlemler de dikkat çekiciydi. Binanın önüne giden yolun iki taraftan polis bariyerleri ile araçlara kapatılması, Jammerların olması, belki onlarca koruma aracının bulunması, yine Meclis'in girişinde tomaların hazır tutulması “güvenlik önlemlerinin paranoya noktasına geldiği” yorumlarını beraberinde getirdi. 
Meclis Başkanı Kahraman'ın konuklarını tokalaşarak karşıladığı resepsiyondan en erken ayrılanlardan biri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu oldu. 

İKİNCİ DARBE İDDİASI

İkinci bir darbe iddialarına ilişkin gazetecilerin sorusunu yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım, “Böyle bir çılgınlık yaparlarsa bedelini ağır öderler” derken, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ise, “Bu tür duyumlar bitmez. Organize bir şey olacağını düşünmüyoruz. Ciddiye alıyoruz. Ben şahsen ihtimal vermiyorum. Böyle bir potansiyel yok” yanıtını verdi. Ancak alınan önlemler böyle bir ihtimalin göz önünde tutulduğunu da gösterir nitelikteydi.

ÖNCEKİ HABER

Beşiktaş, Çaykur Rizespor'u tek golle geçti

SONRAKİ HABER

Hakkari'de eylem ve etkinliklere bir ay yasak getirildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa