01 Ekim 2016 14:36

Öğretmensiz eğitime tepki

Eğitimin önünde olacaklarını söyleyip ayrılan velilerle birlikte, biz de Panayır Kadın Dayanışma Derneği olarak, bu mağduriyetin takipçisi olacağız...

Paylaş

2015 Temmuz darbe girişiminde, meydanlarda günlerce süren ‘Demokrasi’ nöbetlerinden sonra Hükümet, darbeyi aratmayacak OHAL yasasını uygulamaya koydu. Cadı avına dönüşen baskı, gözaltı, darbe girişiminde bulunanlara dönük söylemlerin yanında asıl baskılar, demokrasi mücadelesi verenlere ve Hükümetin baskıcı politikalarına karşı mücadele eden kesimlere yöneldi.
2016-2017 eğitim ve öğretim yılında bazı öğretmenlerin açığa alınması ile birçok okul eğitime öğretmensiz başlamak zorunda kaldı. Bursa’nın Osmangazi İlçesi Panayır Mahallesi’ndeki Şükrü Şenkaya İlköğretim Okulu’nda, birinci, üçüncü, dördüncü sınıflar üç öğretmen ve bu sene mahallede yeni açılan Mehmet Ali Deniz İlköğretim Okulu’nda üçüncü ve dördüncü sınıflar da iki öğretmen açığıyla döneme başladı. 19 Eylül sabahı okulların açılması ile birlikte, bu öğretmensiz sınıflardaki öğrencilerin her gün evlerine gönderilmeleri velilerin büyük tepkisine neden oldu.
Derneğimizin de üyesi olan ve bu mağduriyeti yaşayan veliler, birlik olup İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün önünde toplandı. Farklı mahallelerden gelen diğer velilerle birlikte İl Mili Eğitim Müdürü ile bir an önce bu sorunun çözülmesi konusunu görüştüler. Müdürün en az on gün içinde bu sorunu çözecekleri yönünde söz vermesi üzerine orada bulunan veliler; okullar açıldığı günden bugüne öğretmen olmayan sınıflardaki çocukların eve gönderilmesi yerine diğer sınıflara yerleştirilmelerini talep etti. Çocuklarının derslerden geri kaldığını ve çocukların diğer arkadaşları sınıflarına girerken evlere gönderilmelerine çok üzüldüğünü, okula gelmek istemediklerini söylediler. Mağdur veli ve öğrenciler, okullarda geçici ve ya ücretli öğretmen de istemediklerini özellikle bildirirken, okulda verilen kitap ve derslerle ilgili sıkıntıları da anlatarak bu sorunların bir an önce giderilmesi yönünde taleplerini dile getirdi. On gün sonra tekrar İl Milli Eğitimin önünde olacaklarını söyleyip ayrılan velilerle birlikte, biz de Panayır Kadın Dayanışma Derneği olarak, bu mağduriyetin takipçisi olacağız.
Panayır Kadın Dayanışma Derneği / BURSA

ÖNCEKİ HABER

Çocuklar okusun diye bütün sıkıntılara katlanıyoruz

SONRAKİ HABER

50 bin lira maaş alan Özçelik-İş Başkanı Yunus Değirmenci, 1.8 milyonluk araç aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa