01 Ekim 2016 14:31

Genel-İş: OHAL derhal kaldırılmalı

DİSK/Genel-İş Genel Yönetim Kurulu OHAL’in uzatılmasına ilişkin açıklamalara tepki gösterdi.

Paylaş

DİSK/Genel-İş Genel Yönetim Kurulu OHAL’in uzatılmasına ilişkin açıklamalara tepki göstererek, “OHAL derhal kaldırılmalı çoğulcu parlamenter demokrasi işletilmelidir” denildi.

Genel- İş açıklamasında şunlara değinildi; “15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL’in uzatılması ile Türkiye’de yeni bir siyasi rejim kurulmak istenmektedir. Kurulacak bu rejim ile TBMM, daha doğrusu halk egemenliği ortadan kaldırılmakta, hukuk devleti yerine kararname devleti kurulmakta parlamenter sistemin karakteristiği olan hükümet sistemi dönüştürülerek OHAL hükümeti kurulmaktadır.
Darbecilerle mücadele söylemi üzerinden inşa edilen yeni rejim parlamenter demokratik sisteme ve hukuk devletine darbe anlamına gelmektedir. Bu darbe ile Türkiye’de başta TBMM olmak üzere tüm halk egemenliği kurumları işlevsizleştirilmektedir.
Siyasi partiler, demokratik örgütler, meslek örgütleri, işçi sınıfı örgütleri OHAL rejiminin saldırısına açık hale getirilmektedir.
Kamu personelinin sorgusuz sualsiz işten çıkarılması, muhalif belediyelerin hükümet yönetimine alınması, giderek ağırlaşan insan hakları ihlalleri, radyo, televizyon ve gazetelerin kapatılması hukuk devleti ilkelerine ağır darbeler vurmaktadır.
Kurulmaya çalışılan yeni rejime geçişte OHAL kullanılarak bir çok muhalif görünen kurum ve kuruluşlar iktidarın hedef tahtasına girmiştir. Bu nedenle; OHAL derhal kaldırılmalı çoğulcu parlamenter demokrasi işletilmelidir. 15 Temmuz darbe girişiminin tüm siyasi bağları ve uzantıları ortaya çıkarılmalı ve kamuoyu ile paylaşılmalıdır. KHK’ler ile yapılan hukuksuzluktan derhal geri dönülmelidir. Hukuk devleti ve demokrasi acil talebimizdir.” (İSTANBUL)

 

ÖNCEKİ HABER

Yalnız değil, bir aradayız

SONRAKİ HABER

NATO Genel Sekreteri: Anlaşma, gerginliği azaltmaya katkı sağlayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa