01 Ekim 2016 10:26

Çin'den ABD ve Güney Kore'ye: Bedelini öderler

ABD’nin Güney Kore’ye THAAD füze savunma sistemi yerleştirme kararına karşı çıkan Çin, ABD ve Güney Kore’ye sert eleştiriler yöneltti.

Paylaş

ABD’nin Güney Kore’ye THAAD füze savunma sistemi yerleştirme kararına karşı çıkan Çin, ABD ve Güney Kore’ye sert eleştiriler yöneltti.

DHA'nın haberine göre Çin Komünist Partisi, resmi yayın organı ‘Halkın Günlüğü’ gazetesinde yayımladığı makalede, ABD ve Güney Kore’nin Kuzey Kore sınırında füze savunma sistemi yerleştirme kararına, ‘‘Eğer ABD ve Güney Kore Çin’in de içinde bulunduğu bölge ülkelerinin stratejik güvenliklerini tehdit ederse, bu durumda bunun bedelini öderler ve buna denk gelen karşı önlemlerle karşı karşıya kalırlar’’ yazdı.

Makalede bu önlemlerin içeriği konusunda ayrıntı verilmezken, yazı dış politika konularında Çin’in görüşlerini ifade ettiğinde kullanılan ‘Çin’in Sesi’ anlamına gelen 'Zhong Sheng' imzası ile yayınlandı. ABD ve Güney Kore, Kuzey Kore’nin füze ve nükleer silah denemeleri yapmaya devam etmesinin ardından ülkeye gelişmiş füze savunma sistemi yerleştirme kararı almıştı. İki ülke, Güney Kore’ye yerleştirilecek savunma sisteminin Çin ya da bölgedeki bir başka ülkenin güvenliğini tehdit etmediğini iddia ediyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Mersin Şehir Hastanesi'nde işçiler iş bıraktı

SONRAKİ HABER

Tarım Bakanlığının kara listesinde; bu çikolata ve içeceklere dikkat

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa