30 Eylül 2016 21:02

Eskişehir'de, televizyon kanallarının kapatılmasına tepki

Eskişehir'de aralarında Hayatın Sesi'nin de bulunduğu 12 televizyon kanalının kapatılmasına, basın açıklamasıyla tepki gösterildi

Paylaş

Eskişehir Emek ve Demokrasi Güçleri, Hayatın Sesi Televizyonu’nun kapatılmasını protesto etti. 
Adalar MİGROS önünde bir araya gelen Eskişehir Emek ve Demokrasi Güçleri, Hayatın Sesi’ne sahip çıkma çağrısı yaptı.

Emek ve Demokrasi Güçleri adına basın metnini Emek Partisi Eskişehir İl Başkanı Hüseyin Öge okudu. 

Halkın haber alma özgürlüğünün engellenemeyeceğini belirten Öge, Özgür basının susturulamayacağını kaydetti. “Unutma, susturulmak istenen sensin. Senin düşüncen, senin sesin, senin mücadelen” diyen Öge, 15 Temmuz darbe girişimini kendisi için fırsata çeviren AKP iktidarının kendisine karşı duran basın organlarını susturarak, halkın haber alma hakkına ve basın özgürlüğüne ağır darbe indirdiğini söyledi. Milyonerlerin değil, milyonların sesi olan televizyon kanallarının, basın organlarının milyonerlerin iktidarı tarafından susturulamayacağını vurgulayan Öge, Hayatın Sesi Televizyonu’nun farklı bir televizyon olduğuna dikkat çekti.

‘HAYATIN SESİ’Nİ YARATAN VE VAR EDEN İŞÇİ VE EMEKÇİLERİN FEDAKÂRLIĞI’

Hayatın Sesi Televizyonu’nu yaratan ve var edenin işçi ve emekçilerin fedakârlıklarıolduğunu kaydeden Öge, “Hayatın Sesi’ni kapatmak istediler çünkü: Soma ve Ermenek Davası’nda hak arayan madenci eşinin sesi duyulmasın istediler! İş cinayetlerine kurban giden işçilerin boğulduğu kan denizi görülmesin istediler! İşten atılan, hakları için direnen işçilerin sesinin duyulmasını istemediler! Tacize, tecavüze ve kadın cinayetlerine karşı mücadele eden kadınların sesleri duyulmasın istediler! Dinci, gerici eğitime karşı, laik, bilimsel ve anadilde eğitim mücadelesi verenlerin sesini kesmek istiyorlar! ‘Kürt halkının sorunlarını savaşla değil, hak ve özgürlüklerini görüşerek vermelisin’ diyenleri susturmak istediler! Alevi yurttaşlarımıza yapılan saldırıların, kapılarının işaretlenmesinin duyulmasını istemediler! ‘Türkiye Suriye’de savaş bataklığına sürüklenmesin’ diyenlerin görülmesini istemediler! OHAL rejimine ve KHK’lere, tek parti diktatörlüğüne karşı çıkanların itirazı bilinmesin İstediler” dedi. Bu ağır sansür uygulaması karşısında yapılması gerekenin işçi ve emekçilerin kendi birikimleriyle kurulan televizyon kanallarına, radyolarına ve gazetelerine sahip çıkması olduğunukaydeden Öge, bu sansüre karşı halkın haber alma hakkını savunulmasının basın özgürlüğünün kazanılması bakımından hayati öneme sahip olduğunu vurguladı.  Öge, bütün emek ve demokrasi güçlerini bu anti- demokratik ihlale itiraz etmeye, demokrasi mücadelesinin bir parçası olan basın-ifade özgürlüğünü savunmak ve kazanmak için mücadeleye çağırdı. (Eskişehir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Adana Tabip Odası “Öğretmenime dokunma” dedi

SONRAKİ HABER

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Ankara'da

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa