30 Eylül 2016 17:10

Pegasus’ta kıyım sürüyor

Pegasus Hava Yolları bünyesinde Sabiha Gökçen Havalimanında çalışan 70’ten fazla işçi Hava-İş Sendikasına üye olduğu için işten atıldı.

Paylaş

Uğur ZENGİN
Cemal ÇOBAN
İstanbul

Pegasus’ta 10 gün önce başlayan işten atmalar devam ederken, işten atılan işçi sayısı 100’ü aştı. Geçtiğimiz temmuz ayında da 120 civarında kabin memuru işten atılmıştı. Pegasus tarafından işçilere yapılan açıklamada “OHAL, terör, darbe” gerekçe gösterilse de, işçiler asıl nedenin Hava-İş’te süren örgütlenme çalışmasını engellemek olduğunu söyledi. 

‘İŞTEN ATMAK DURUMUNDAYIM’

Gazetemize konuşan Hava-İş İstanbul Anadolu Yakası Şube Başkanı Sezgin Uzun, Pegasus’un “Uçak krizi, IŞİD terörü, darbe girişimi meselesiyle turist sayısında azalma oldu” diyerek durumu fırsata çevirdiğini söyledi. Uzun, “İşveren ‘Atmak durumundayım. Atmak zorundayım’ dese de hâlâ uçak alıyor. Hâlâ yatırım yapmaya devam ediyor” dedi. Pegasus’un sendikal örgütlenmeyi durdurmayı hedeflediğini ifade eden Uzun, şöyle devam etti: “İşçi arkadaşlarımız işten atmanın gerekçesini sorduğu zaman ‘OHAL var ne yapalım’ deniyor, KHK’ler gerekçe gösteriliyor. Arkadaşlarımız neden işten atıldıklarını biliyorlar. ‘OHAL’le KHK ile ne alakası var. Sendikalaştığımız için işten atıldık’ diyorlar.”

GECE 3, ÖĞLEN 2 VARDİYASI

İşten atılan işçilerin çoğu Havalimanında ‘Yer hizmeti’ bölümünde görevli. Bu bölümde alışılandan farklı bir vardiya sistemi olduğunu söyleyen Uzun, işçilerin çalışma koşullarını gazetemize anlattı: “Gece 2’de kalkar. 3’te iş yerinde olur arkadaşlarımız. Düğmeleri ilikler uçağa doğru koşarlar. Çalışmaya 3’te başlıyorlar ama gece 4’te kartı basıyorlar. Fazla mesai olarak sayılmıyor. Öğlen 12’de biter. 2’de servis kalkar. Sendikaya üye ya da sendika üyeliğine yakın, hakkını arayan arkadaşlarımız bu vardiyada çalışırlar.” 

APRON’DA SANDVİÇ

Bu saatlerin uçağın en yoğun saatleri olduğunu söyleyen Uzun, “Uçağın en çok inip kalktığı zamandır. Dinleme aranızın olmadığı zaman, yemek yiyemediğiniz zamandır. Uçağın yanında sandviçle geçiştirirsiniz. Bagajlar gelir o bagajların uçak dar olduğu için yüklenmesi zordur. İşçi sağlığı güvenliği işin yoğunluğundan dolayı es geçilir. Çünkü baskı vardır” dedi. Gerekçe ise, “. Uçağın zamanında kalkması gerekir.” Bu çalışma karşılığında işçiler sadece 1500 lira ücret alan alıyor. İşçilerin, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve daha iyi bir ücret için sendikalaştıklarını söyleyen Uzun, “Sabiha Gökçen’deki işverenler örgütlenmelerimizden rahatsızlar. Pegasus’un başka şirketlere ihale vereceği söyleniyor. Vazgeçmeyeceğiz. Çalışma koşulları çok kötü olduğu için örgütlenmek çok müsait” diye konuştu. İşçiler ise işten atmaya “Hiçbir kusurumuz tutanağımız yokken işten atılmamız tamamen sendikal örgütlülüğümüzden dolayıdır” diyerek tepki gösterdi.

ÖNCEKİ HABER

TARİŞ Alımı yavaşlattı üzüm üreticisi  TARİŞ’e tepkili 

SONRAKİ HABER

İngiltere'de bir tırda 1'i çocuk 39 kişinin cesedi bulundu

Reklam
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa