30 Eylül 2016 17:03

‘Örnek okul’ sorunlarla boğuşuyor

İzmir’in Bayraklı ilçesine bağlı Kaymakam Özgür Azer Kurak Ortaokulunda öğrenci sayısının fazla olmasından kaynaklı birçok sorun yaşanıyor.

Paylaş

Eda AKTAŞ
İzmir

Özel okulların kapatılması, çevredeki okulların imam hatibe dönüştürülmesi, özellikle 4+4+4 eğitim sisteminden sonra çevrede bulunan okulların çoğunun ilkokula çevrilmesi ve ortaokul sayısının az olması nedeniyle öğrenci sayısının arttığı okulda sınıflar yetersiz. 

Geçen yıl yaklaşık 300 öğrencinin eğitim gördüğü okula bu yıl 600 öğrenci kayıt yaptırdı. Kaymakam Özgür Azer Kurak Ortaokulu geçtiğimiz sene TEOG sonuçlarına göre il genelinde ilk 10’a girmiş, bu başarı nedeniyle velilerin tercih ettiği bir okul haline gelmişti.   

Tam gün eğitim veren okulda, sınıf mevcudunun 40-45 arası olması nedeniyle öğretmen masasında bile öğrenciler ders görürken, bazı sınıflarda ise öğretmen masası dahi yok. Toplam 13 tane 5. sınıf şubesi olan okulda sınıf yetersizliğinden kaynaklı üç şubenin sınıfı yok. Okul idaresi çareyi derslik sistemi uygulamasından buldu, bu nedenle öğrenciler, her dersi farklı sınıfta alıyor.

MÜDÜRÜN ÇÖZÜMÜ İKİLİ EĞİTİM

Okulla ilgili sorunların çözülmesi için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe veren veliler, inceleme yapılmasını bekliyor. Okul müdürü ise velilerle yaptığı görüşmelerde, ikili eğitime geçirilmesi önerisinde bulundu ancak bu uygulama da çalışan kadınlar için yeni sorunlar doğuracak. Ayrıca ikili eğitimle birlikte öğretmen eksikliği de ortaya çıkacak. 

ÖNCEKİ HABER

Sağlıkta dönüşüm şiddete dönüştü

SONRAKİ HABER

Emniyet Genel Müdürü değiştirildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa