30 Eylül 2016 15:30

TMMOB: OHAL’in uzatılması kabul edilemez

TMMOB Başkanı Emin Koramaz, Olağanüstü Hal ile (OHAL) Meclis’in devre dışı bırakıldığını ve diktanın yolunun açıldığını ifade etti.

Paylaş

TMMOB Başkanı Emin Koramaz, Olağanüstü Hal ile (OHAL) Meclis’in devre dışı bırakıldığını ve diktanın yolunun açıldığını ifade etti. OHAL’in uzatılmasının kabul edilemez olduğunu dile getiren Koramaz, Türkiye’nin tek ihtiyacının koşulsuz şartsız acil demokrasi olduğunu belirtti.. 

Yaptığı yazılı açıklamada iktidar sahiplerinin “darbe girişimi bulunmaz bir fırsat” olarak gördüklerini sık sık dile getirdiklerini vurgulayan Koramaz, “OHAL ile birlikte AKP’ye muhalif olan tüm kesimler; görevden almalar, baskı, zor, şiddet, gözaltı, mahkeme, hapis gibi araçlarla sindirilmiş, etkisizleştirilmiştir. OHAL dönemi; temel hak ve özgürlüklerin ortadan kaldırıldığı, ifade özgürlüğünün kısıtlandığı, toplumun ilerici kesimlerine dönük saldırıların arttığı, emekçilerin kazanılmış haklarının ellerinden alındığı, işçilerin grev haklarının engellendiği, şiddetin tüm boyutları ile arttığı bir süreç haline dönüştürülmüştür” dedi. 

AKP’nin OHAL’i tüm iktidar dönemi boyunca elde edemediklerini ele geçirmek, çıkaramadığı akıl almaz kanunları çıkarmak ve toplumsal muhalefetin her katmanını susturmak için kullandığını belirten Koramaz, OHAL’in uzatılmasının Türkiye’nin tüm yönüyle fiili bir başkanlık sistemine teslim edilmesi anlamına geldiğini dile getirdi. 

Koramaz, “Böylesine uzun bir OHAL, ülkenin demokrasiden tamamen uzaklaştırılması ve diktatörlüğe teslim edilmesi demektir. Şiddeti gittikçe artan sivil diktaya, gericiliğe, karanlığa ve tüm antidemokratik uygulamalara karşı Birliğimiz, emeğin ve demokrasinin yanındadır. OHAL’in uzatılması ülkemizin ihtiyacı değildir, kabul edilemez. Ülkemizin tek ihtiyacı, koşulsuz şartsız acil demokrasidir” ifadelerini kullandı. (Ankara/EVRENSEL) 

ÖNCEKİ HABER

KESK Antep Şubeleri: İşimize, geleceğimize sahip çıkıyoruz

SONRAKİ HABER

Ayvacık’ta 4.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa