30 Eylül 2016 14:31

TV ve radyoların kapatılmasına Londra'dan tepki gösterildi

Hayatın Sesi Televizyonu İngiltere Temsilciliği 12 televizyon kanalı ve 11 radyonun kapatılmasına tepki gösterdi.

Paylaş

Faruk ESKİOĞLU 
Londra

Hayatın Sesi Televizyonu İngiltere Temsilciliği yaptığı basın açıklamasında Başbakanlık kararıyla 12 televizyon kanalı ve 11 radyonun kapatılmasına tepki gösterdi. Açıklamada, “Kurum temsilcilerini, sanatçı dostlarımızı ve değerli meslektaşlarımızı televizyonumuzla dayanışmaya, haber alma hakkına, basın özgürlüğüne sahip çıkmaya çağırıyoruz” denildi. Kuzey Londra Toplum Merkezinde yapılan basın toplantısında “Elden giden yalnızca demokrasi değil bütün bir ülkedir. Karar derhal geri çekilmelidir” ifadelerine yer verildi.

‘KABUL ETMEYECEĞİZ’

Basın toplantısında konuşan Hayatın Sesi TV İngiltere Temsilcisi Orhan Dil, Ulusal Gazeteciler Sendikası (NUJ) ve İngiltere’deki pek çok demokratik kuruluş ile sendikanın bu antidemokratik uygulamaya karşı tepki göstereceklerini söyledi. Dil şunları söyledi: “2007 yılından bu yana TÜRKSAT üzerinden yayın yapan Hayatın Sesi televizyonunun yayını 28 Eylül akşamı korsan olarak durdurulmuştur. Hükümetin kanun hükmünde kararnameye dayandırarak verdiği talimatın ardından TÜRKSAT, Hayatın Sesi televizyonunun yanı sıra TV10, Jiyan TV, Zarok TV, Azadi TV, Denge TV ve Van TV’nin’de aralarında bulunduğu 12 kanalın frekanslarını engelleyerek ekranlarını karartmıştır. Son 3 ay içerisinde 4 kez para cezası, 4 kez de uyarı cezası olmak üzere televizyonumuza 8 ceza verildi. Bu cezalar, yayın durdurma ve televizyonumuzu tümden kapatmaya yönelik adımlardı. Hükümet, RTÜK’ü bile beklemeden, OHAL ve KHK düzenine dayanarak televizyonumuzun yayınını emirle engellemektedir. Emek, demokrasi, laiklik ve barışı temel ilkeler olarak benimseyen televizyonumuza yönelik bu keyfi kararı kınıyoruz. Televizyonumuzun yayına geçmesinin hemen ardından Londra’nın sokaklarında işçi ve emekçilerin, göçmenlerin yürüttüğü mücadeleyi her hafta ekranlara taşıyan Artı Eksi 7 Londra’nın 10. sezonunun ilk bölümü için hazırlıklarımızı yaptığımız gün yayınımızın engellenmesini kabul etmiyoruz. Bugün bizi yalnız bırakmayan kurum temsilcilerini, sanatçı dostlarımızı ve değerli meslektaşlarımızı televizyonumuzla dayanışmaya, haber alma hakkına, basın özgürlüğüne sahip çıkmaya çağırıyoruz. Hayatın Sesi susturulamaz, Tek sese biat etmeyeceğiz!”

HABER ALMA HAKKI İÇİN ÇAĞRI

DAY-MER Başkanı Aslı Gül, Hayatın Sesi TV’nin işçi ve emekçiler tarafından kurulduğunu ve milyonerlerin kanala ömür biçemeyeceklerini söyledi. Gül, toplumu halkın haber alma özgürlüğüne sahip çıkmaya çağırdı.
Demokratik Güç Birliği adına konuşan İsrafil Erbil de özgür medyaya yönelik baskının gelecekte planlanan katliamların ayak sesi olabileceğini belirterek “Bütün gücümüzle özgür medyanın yanında olacağız. Ne gerekirse onu yapacağız. Geleceğimiz de kararmasın diyenler ekranların karartılmasına karşı çıkmalı” dedi.

‘ALEVİLERE YÖNELİK BASKININ UZANTISI’

TV 10 adına konuşan Elif Tabak ise kanalların kapatılmasını “Kerbela’dan günümüze Alevilere yönelik baskıların bir uzantısı” şeklinde tanımlarken, “Bizler Şeyh Bedrettin’in torunlarıyız. AKP bunu iyi bilmeli. Yurt dışında  çalınmadık kapı bırakmayacağız” diye konuştu.

MÜNİH’TE DE EYLEM VARDI

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Münih ve DİDF Münih Gençlik, televizyon ve radyoların kapatılmasını protesto etti. Bayerische Rundfunk Televizyonu önünde basın açıklaması düzenlenirken, kapatılan kurumlarla dayanışma çağrısı yapıldı ve kararın geri çekilmesi istendi. 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cezaevlerine ziyaret neden engelleniyor?

SONRAKİ HABER

ABD, Afganistan savaşında halka düzenli olarak yalan söylemiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa