30 Eylül 2016 04:59

'Halkın bilgi alma hakkını savunmaya devam edeceğiz'

12 televizyon, 11 radyo kanalının RTÜK tarafından kapatılmasının ardından kapatılan medya kurumlarıyla görüştük.

Paylaş

12 televizyon, 11 radyo kanalının RTÜK tarafından kapatılmasının ardından kapatılan medya kurumlarıyla görüştük.

Azadi TV Genel Yayın Yönetmeni İrfan Uçar: Bize ne ‘yayınınız durduruldu’ diye bir bilgi verildi, ne de bildirimde bulunuldu. Basından öğrendiğimiz kadarıyla KHK’ye dayandırılan bir uygulama. Televizyonumuzun karartılması anlaşılır değildir. Bir buçuk yıla yakın zamandır bölgede büyük bir emekle, nitelikli, gazetecilik etik ve ilkelerine uygun Kürtçe ve Türkçe haber kanalı olarak yayıncılık yapıyoruz. Hem TÜRKSAT hem D-Smart üzerinden yayınımız sürüyordu. Hem bölge hem batıya haber veren bir haber kanalıyız. Bu karartma hukuksuz bir şekilde yapılmıştır. Bizler konuya ilişkin hukuki yollardan girişimlerimizi sürdürüyoruz. Bugün artık görülüyor ki, hükümete yakın yayın dışında bir yayıncılık istenmiyor.  Ortaya konan şey, ‘ya AKP’lisiniz ya da teröristsiniz’ şeklinde. Farklı inançlar, farklı kültürlerin, düşüncelerin bir arada olduğu bir toplum vardır. Şimdi toplumu AKP’liler veya teröristler olarak ikiye ayırmak toplumun yapısına uygun değil. Biz hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz.

Jiyan TV Yayın Koordinatörü İbrahim Aslan: Bize yayın kesilmeden önce herhangi bir bildirim yapılmadı. Biz TÜRKSAT’ı aradık. Bize ‘Başbakanlık’tan talimat geldi ve bazı kanalları düşürdük’ şeklinde yanıt verildi. Televizyonumuz bir süredir diğer televizyon kanalları gibi hedefteydi. İlk önce cezalar gelmeye başladı. Biz ağırlıklı olarak Zazaca yayın yapıyoruz. Bu dilin konuşulduğu bölgelerde yaşama dair programlar yapıyorduk. Bu yayın durdurma şuna tekabül ediyor;  Devletin 90’larda yaratmaya çalıştığını, o tekçilik anlayışını bugün AKP hayata geçiriyor. Animasyon ve çizgi film dışında yayın yapmayan Zarok TV’nin bile kapatılması bunun göstergesidir. Hayatın Sesi örneğin emeği temsil eden bir kanal ve ona dönük bu adımın kime yönelik olduğu açıktır. Jiyan TV olarak internet üzerinden, sosyal medya üzerinden şu an için izleyicilerimize ulaşmaya çalışıyoruz. Bu mecralar var olduğu sürece Jiyan TV olarak, hem bir gazeteci olarak halkın bilgi alma hakkını savunmaya, ötekilerin, ezilenlerin sesi olmayı, dili, kültürü yok edilmeye çalışılan kesimin sesi olmaya devam edeceğiz. Televizyonumuzun yeniden ekranlara dönmesi konusunda da hukuki bir süreci başlatacağız.  

Zarok Tv Genel Yayın Koordinatörü Dilek Demiral: Bize herhangi bir tebligatta bulunulmadı, kararın içeriğiyle ilgili hiçbir bilgimiz yok. RTÜK ve TÜRKSAT yetkililerinden edindiğimiz bilgiye göre KHK ile kapatıldığımız söylendi. Bahsi geçen KHK kararnamenin içeriğinde bölücü, yıkıcı faaliyetli yayın yapmak gibi ifadeler yer alıyor. Biz nasıl yıkıcı, bölücü bir yayın yapmış olabiliriz ki? Tek yaptığımız Kürtçe yayın ve biz bunun için gerekli yerlerden izin aldık. Kaldı ki şuana kadar RTÜK’ten bugüne kadar uyarı cezası dahi almadık. Yetkililerden bir açıklama bekliyoruz. Karar tebliğ edildiğinde gerekli hukuki başvuruları yapacağız.

Van TV: VAN TV, yayın yaptığı süre boyunca elden geldiğince objektif, dürüst ve ilkeli bir yayın yapmayı kendisine şiar edinmiş bir yayın kuruluşudur. Son süreçte hukukun adeta askıya alınarak, yapılan uygulamalar birçok alanda olduğu gibi, basın yayın ve medya alanında da ciddi baskıları beraberinde getirmiştir. Yayın yapan birçok gazete, televizyon, radyo ve farklı yayın kuruluşlarının yayınları durdurulmuş, çok sayıda gazeteci cezaevlerine konulmuştur. Son olarak ülkenin OHAL ile yönetilmeye başlanmasıyla, basına yönelik baskı, sansür ve yıldırmanın daha da arttığını görmekteyiz. Televizyon kanalları ve radyolar için tüm yaptırım ve tasarruf hakkı Radyo Televizyon Üst Kurulu’nda (RTÜK) iken, bu kurul tamamen devre dışı bırakılarak yayınların durdurulmuş olması hukuksuzluğun da göstergesidir. Ancak şunun da bilinmesi gerekir ki; bu tarz yol ve yöntemlerle özgür yayıncılık yapmak isteyen basın, ilkeli yayıncılıkla halkların sesi olmak isteyen gazeteciler susturulamaz. Bu yöntem ancak, hukuksuzluğu daha da pekiştirir. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

İstanbul Tıp Fakültesi'nde direniş: İşe geri dönene kadar...

SONRAKİ HABER

"Ali Babacan, Erdoğan’a partiden ayrılacağını söyledi" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa