30 Eylül 2016 04:25

Lugansk’ta ön yerel seçimler nasıl organize ediliyor?

Lugansk'ta yerel seçimlerin hazırlık sürecinin nasıl ve hangi şartlarda organize edildiğinin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı.

Paylaş

Okay DEPREM
Lugansk

Lugansk Halk Cumhuriyeti (LNR) 2 Ekim tarihinde yapılacak ön yerel seçimlere (Praymeriz) hazırlanırken, seçimlerin hazırlık sürecinin nasıl ve hangi şartlarda organize edildiğinin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Lugansk Geçici Seçim Komisyonunun (GSM) akredite yabancı basın mensupları ve gözlemcilere aktardığı bilgilere bakılırsa, ön seçim organizasyonun maddi finansmanı devlet tarafından karşılanmıyor. Bunun yerine, aynen Donetsk Halk Cumhuriyeti’nde (DNR) olduğu gibi, LNR’in de mevcut siyasi yapısını teşkil eden iki temel ‘sosyal hareket’ ve bazı bir takım gönüllü kuruluşlar tarafından üstlenilmiş durumda. Hatırlatmak gerekirse, söz konusu toplumsal hareketler; “Lugansk Ekonomik Birliği” (LES) ve “Lugansklılara Barış” (ML) adlarını taşıyor. Kısacası kardeş cumhuriyette olduğu üzere, kuruluşundan bu yana 2.5 sene geride kalmasına karşın LNR’de de resmen siyasal parti ismiyle ve hüviyetiyle bir oluşum henüz mevcut bulunmuyor.

SEÇİM HAZIRLIKLARINI 770 GÖNÜLLÜ YÜRÜTÜYOR  

‘LES sosyal hareketinin kayıtlı üye sayısı 70 bin iken, ‘ML toplumsal hareketinin resmi üye sayısı ise 20 bin ile sınırlı. GSK’nin verdiği bilgilere göre, hem aday adayı olma süresi sonlanana kadarki süreçte oy verme işlemi öncesinde bütün hazırlıkları, her iki sosyal oluşumun kadroları herhangi bir ücret almaksızın yürütüyor. 4 Temmuz’dan beri oldukça yoğun olarak devam eden söz konusu örgütlenme ve hazırlık faaliyetlerinde, her iki yapı bünyesinden 770 kişi GSK çatısı altında çalışıyor. Öte yandan yetkililerin yaptıkları açıklamalara göre; ön seçim süreci LES ve ML’nin öncülüğünde götürülüyor olmasına karşın, aday olmak için, bu yapılardan birisine üye olma şartı aranmıyor. Dahası, aday adayları arasından LES veya ML’ye üye olanların isimleri de, sosyal hareketleri tarafından seçim komisyonuna ortak liste halinde verilmezken; bu kişilerin de her birinin aday olma aşamasında GSK’ye bağımsız olarak başvurdukları bilgisi paylaşılıyor ilgililerce. İlan edilen aday adayları listelerinde de kişilerin herhangi bir sosyal harekete bağlı olup olmadıkları belirtilmezken, herkes fiilen bağımsız giriyormuş gibi gösteriliyor.

ÖN SEÇİMLER NEDEN SADECE LUGANSK VE ÇEVRESİNDE?  

Gerek GSK gerekse de her iki sosyal hareketin liderleri; biz dış basın temsilcileri ile bir araya geldiklerinde; ön seçimlerin temel amaçlarından birini ‘Halk nezdinde doğal kamuoyu liderlerini, bulup, meydana çıkarmak’ olarak özetliyorlar. Bu arada, yabancı basın mensupları en çok merak ettikleri soruların başında ‘ön seçimlerin neden yalnızca Lugansk kenti ve ona bağlı iki kasabada düzenlendiği, geri kalan yerleşim birimlerinde yapılmadığı’ geliyor. GSK yönetimi bu durumu esas olarak, ‘praymeriz’in organizatörleri konumundaki her iki sosyal hareketin ve diğer örgütlerin maddi imkanlarının sınırlılığı ve de gönüllü insan sayısının yetersizliği ile açıklıyor. Bir diğer taraftan “preymeriz”i kazanan aday adaylarının, ileriki bir tarihte yapılacak olan resmi yerel seçimlerdeki adaylıklarının garanti olmadığı ifade ediliyor. Yerel ön seçimlerin icra edildiği DNR ile, ‘praymeriz’e hazırlık sürecinde ne denli organik ve çok boyutlu bir iş birliği içinde olunduğu da istisnasız tüm yabancı gazetecilerin yanıt aradığı noktalardan. GSK bu bağlamda, DNR ile resmi, bağımsız bir iletişim ve ilişkilerinin bulunmadığını, ön seçim hazırlığındaki kooperasyonun esas itibariyle bireysel ve tikel düzlemden ibaret olduğunu beyan ediyor. Bu durumun sebebine ise, ‘DNR’nin seçimlerle alakalı yasal mevzuatları ile genel olarak ilgili anayasal hükümlerinin kendilerinkinden epeyce farklılık arz ettiği’ şeklinde açıklama getiriyor.

ÖNCEKİ HABER

Donbass'ta bir mini hayalet şehir

SONRAKİ HABER

"Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa