29 Eylül 2016 21:54

EMİS sözleşmesinde ikinci oturum yapıldı

Birleşik Metal-İş ile metal patronlarının yeni kurduğu EMİS arasında 2 bin 200 işçiyi kapsayan sözleşme görüşmelerinin ikincisi dün yapıldı.

Paylaş

Birleşik Metal-İş ile metal patronlarının yeni kurduğu Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası arasında 2 bin 200 işçiyi kapsayan sözleşme görüşmelerinin ikincisi dün yapıldı. Görüşmede idari maddelerin 23’ünde anlaşma sağlanırken, ücret maddelerinin henüz masaya gelmediği belirtildi.

Geçtiğimiz dönem MESS sözleşmesi döneminde işçilerin mücadelesi sonucu bazı patronlar MESS’ten ayrılarak 2 yıllık sözleşme imzalamıştı. Bu patronlar daha sonra EMİS’i kurmuştu.

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Merkezinde yapılan görüşmeye işyeri temsilcileri, sendika yöneticileri, hukukçular ve EMİS yöneticileri katıldı. Eylül 2016 ile ağustos 2018 döneminde geçerli olacak sözleşme için yapılan görüşmelerde idari maddelerden 23’ünde anlaşma sağlandı. Bir sonraki görüşme 12 Ekim’de yapılacak.

Toplusözleşme görüşmesinde EMİS yetkililerinin sözleşmenin 3 yıllık imzalanması, sözleşmeli işçi çalıştırılmasının artırılması ve işçilerin başka illerdeki fabrikalara gönderilebilmesinin önünün açılması gibi öneriler işçiler tarafından kesin bir dille reddedildi. Henüz ücret maddeleri masaya gelmezken, asıl mücadelenin sonraki görüşmelerde yaşanacağı ifade ediliyor. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Beton mikserinin altında kalan işçi yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

İmamoğlu, "Sayıştay raporları sahte" iddiasını yalanladı ve raporları paylaştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa