29 Eylül 2016 16:06

Alevilerden TV 10'a dayanışma ziyareti

TV 10'nun kapatılmasını televizyon binasında yaptıkları eylemle protesto eden Aleviler, "Aleviler ve biz geri adım atmayacağız" dedi. 

Paylaş

Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Garip Dede Dergahı, Demokratik Alevi Dernekleri Federasyonu'nun içinde bulunduğu çok sayıda Alevi Derneği, TV 10'nun kapatılmasını İkitelli'de bulunan televizyon binasında yaptıkları basın toplantısıyla protesto etti. 

CHP Milletvekilleri Eren Erdem ve Ali Şeker'in yanı sıra çok sayıda Alevi yurttaş da katıldı. Toplantının yapıldığı salona, "TV10 Alevilerin sesi susturulamaz" yazılı pankart asıldı. Basın toplantısı, Alevi dedesinin okuduğu dua ile başladı. Duanın ardından TV 10 Yönetim Kurulu Başkanı Veli Büyükşahin konuşma yaptı. Konuşmasına, "Sözün bittiği yerdeyiz" sözleriyle konuşmasına başlayan Büyükşahin, Aleviler için kutsal olan Muharrem ayının başladığı gün televizyonlarının kapatıldığına dikkat çekti. 

'ALEVİLERİN SESİ SUSTURULMAYA ÇALIŞILIYOR'

Televizyonlarını toplu iğne ile kuyu kazarcasına bugünlere getirdiklerini ifade eden Büyükşahin, "Her yerden Alevilerin desteği ile bizler bu televizyonu açtık. Gittiğimiz yerlerde benzin paralarımızı onlar verdiler. Çalışanlarımızı evlerine misafir ettiler" diyerek ekran karartma ile Alevilerin sesinin susturulmaya çalışıldığını vurguladı. Kendileri ile birlikte kapatılan Zarok, Jiyan, Hayatın Sesi, Van TV gibi televizyonların da kapatıldığına değinen Büyükşahin, Türkiye'de tek sesliliğin yaratılmaya çalışıldığını belirti. 

'ALEVİLER VE BİZ GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ'

"Hakkın ve hakikatin sesiyiz" diyen Büyükşahin , "Alevi toplumu baskılara karşı hiç geri adım atmadı. Televizyonun kapatılması da ne bizi ne de Alevileri yolarından geri adım attırmayacaktır" dedi. 15 Temmuz askeri darbe girişiminin fırsata dönüştürüldüğünü dile getiren Büyükşahin, "Darbe günü televizyonu kapatan zihniyet ile bugün kapatan zihniyet aynı zihniyettir. Darbe devam ediyor" dedi. Kendilerine kapatmaya dair hiçbir tebligatın gelmediğini vurgulayan Büyükşahin, internet üzerinden yayınlarını sürdürdüklerini söyledi. Büyükşahin, yolarına devam edeceklerini kaydetti. 

'TV 10'NUN YAYIN YAPMASINI ENGELLENEMEYECEKLER'

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün, TV10'nun kapatılmasını eleştirdi. Hükümeti kadar ülkeye zarar veren başka bir hükümetin olmadığını ifade eden Düzgün, TV 10'nun yayın yapmasının engellenemeyeceğini söyledi. Düzgün, "Bu sorun Alevilerin sorunu değil, insanlık sorunudur" diyerek herkesi mücadele etmeye çağırdı. 

'ALEVİLERİN AĞZINA BANT VURDULAR'

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, "Alevileri ağzına bant vurdular" diyerek kapatmayı kınadı. Kapatılan diğer televizyonlara da değinen Kaplan, "Bugün televizyonların kapatılması yarın daha büyük tehlikelerin geleceğini gösteriyor. Kürtler, Aleviler, muhalif ve diğer bütün kesimler bunun karşısında birlik olmalıyız. Bütün kesimler birlik olarak bunları bertaraf edelim" dedi. Barış Bloku'ndan Avukat İbrahim Sinemilioğlu da, birlikte mücadele etme çağrısı yaparak, "Türkiye'yi özgürleştirelim" diye konuştu. Baskıların kendilerine direnmekten başka bir yol bırakmadığını dile getiren Demokratik Alevi Dernekleri Eşbaşkanı Bülent Felekoğlu ise, "Sesimizi alçaltmayacağız, güçlü bir şekilde mücadelemize devam edeceğiz" dedi. 

CHP'Lİ VEKİLLER: BUNUN KARŞISINDA DURACAĞIZ

Televizyonları kapatma amacını "Gerçeklerden bir haber bırakmak istiyorlar. Bu yeni suçları işleyeceklerinin delilidir" diyen CHP Milletvekilli Ali Şeker, direnişi birleştirerek bunun önüne geçilmesi gerektiğine vurgu yaptı. CHP Milletvekili Eren Erdem de, "Medya bugün susturuluyorsa hükümet yeni bir darbe planlıyordur. Medyayı susturmak, birilerinin gerçekleri duyurmasını istememek, muhaliflere yönelik baskılar yeni bir darbenin planlandığını gösteriyor" dedi. Halkın doğru haber alma hakkının engellendiğini belirten Erdem, bunun karşısında duracaklarını söyledi. 

Konuşmaların ardından basın toplantısı sona erdi. (DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Jiyan TV: Biz siziz, siz bizsiniz

SONRAKİ HABER

Mersin'de bisiklet fabrikasında yangın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa