29 Eylül 2016 15:25

İşçilerin yaşam hakkı ertelenemez

TMMOB İstanbul İKK işyerlerinde iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli istihdamı zorunluluğunun ertelenmesine tepki gösterdi. 

Paylaş

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Komisyonu, işyerlerinde iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli istihdamı zorunluluğunun ertelenmesine tepki gösterdi. 

MMO İstanbul Şube Binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Cevahir Efe Akçelik, “6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre kamu kurumu sayılan işyerlerinde ve az tehlikeli sınıfta yer alıp 50‘den az çalışanı olan özel işletmelerde iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli istihdamı zorunluluğu 1 Temmuz 2016 tarihinde uygulamaya girmiş olup süreç hakkında Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ‘İş Sağlığı Ve Güvenliği yasası ile ilgili bir ertelemenin söz konusu olmadığını 1 Temmuz 2016 tarihinde tüm İSG maddelerinin uygulamaya geçeceğini’ ve iş verenlerin bu konuya hazırlıklı olmaları konusunda basın açıklamasında bulunmuştur. Ancak yasanın uygulamaya geçişinden iki ay sonra yayımanan kanunla iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli çalıştırma zorunluluğu 1 Temmuz 2017 tarihine bir kez daha ertelenmiştir” dedi. Mevcut durumunda dahi iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personelinin çalışma sürelerinin son derece yetersiz olduğu bu uygulamanın sürekli ertelendiğini dile getiren Akçelik, “İşveren sendikaları ise bu uygulamanın ertelenmesini değil tamamen kaldırılmasını istemektedir” dedi. 

“Bakanlık tarafından ertelenen yönetmelikte; madenlerde sığınma odası zorunluluğu getirilmiş ancak yine aynı yönetmeliğe eklenen ‘Kömür ve türevleri hariç olmak üzere yeraltı maden işyerlerinde, acil durumlarda kullanılmak amacıyla sığınma odaları kurulur’ ibaresi ile madenler içinde en fazla ölümlü iş kazalarının yaşandığı kömür madenleri kapsam dışı bırakılmıştır” diyen Akçelik, maden işletmelerinde Avrupa Birliği mevzuatına uygun malzeme ve koruyucu sistem kullanma şartının da 2020 yılına ertelendiğini söyledi. Akçelik, “AKP hükümeti maden emekçilerinin ve tüm çalışanların yaşam haklarını sürekli ileri bir tarihe ertelemektedir” dedi. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre ‘iş kazası’ tanımında yer almadığı için değerlendirilmeyen ölümler ve yaralanmaların da bakanlık tarafından göz ardı edildiğini belirten Akçelik, ölüm ve yaralanmalara sebep olan kazaların incelenip daha büyük felaketlerin olmaması için önlem alınmasına yerine bu yaşananların ‘iş cinayeti’ ve ‘iş kazası’ olarak dahi tanımlamadığını ifade etti. 

İŞÇİLER HAYATINI KAYBETMEYE DEVAM EDİYOR

İSİG Meclisi verilerine göre 2015 yılında en az 1730 işçi, 2016 yılının ilk sekiz ayında ise en az 1250 işçinin iş cinayeti sonucu yaşamını yitirdiğini söyleyen Akçelik, “Çalışma yaşamının önemli bir bölümünü tutan kamusal alanlar (devlet daireleri, hastane, okul vb.) ile 50 nin altında çalışanı olan az tehlikeli firmaların iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli istihdamı zorunluluğunun ertelenmesi Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve AKP hükümeti için istatistik haline gelen İş Cinayetlerinin ve Meslek Hastalıklarının her yıl daha fazla artmasına neden olmaktadır. Devlet dairesi, kamu kurumları ve özellikle eğitim kurumlarında, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun uygulanmamasının sonucu olarak sadece çalışanlar değil kamusal hizmet almak üzere o yapıları kullanan tüm vatandaşın yaşam hakkını tehlikeye atmaktadır” şeklinde konuştu. (HABER MERKEZİ)
 

ÖNCEKİ HABER

‘Emekçilerin ve Alevilerin sesi susturulamaz!’

SONRAKİ HABER

Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa