29 Eylül 2016 15:05

DTK Eş Başkanı Dicle’den Hayatın Sesi’ne destek ziyareti 

DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, Hayatın Sesi Televizyonu Diyarbakır Bürosu’na ziyarette bulunarak dayanışma mesajlarını iletti.

Paylaş

OHAL kapsamında 658 sayılı KHK’ye dayandırılan bir uygulama neticesinde TÜRKSAT tarafından yayını durdurulan Hayatın Sesi Televizyonu’nun karartılmasına tepkiler artarken, dayanışma ziyaretleri de artıyor. DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, Hayatın Sesi Televizyonu Diyarbakır Bürosu’na ziyarette bulunarak dayanışma mesajlarını iletti. Burada konuşan Dicle, “Tüm yaşananlara karşı demokrasi güçleri el ele vermelidir. Eğer ele ele verirsek, halkla birlikte güçlü bir ses çıkarırsak ben inanıyorum ki bu saldırıları püskürtebiliriz” diye konuştu. 

TÜRKSAT, Çarşamba akşamı saat 20:00 itibariyle Hayatın Sesi TV, Jiyan TV, Zarok TV, TV 10 ve Van TV’nin aralarında olduğu çok sayıda televizyon kanalını bildirimden bulunmadan durdurdu. Televizyon yetkililerinin kendilerinin araması sonucu TÜRKSAT’dan, “Başbakanlık talimatı doğrultusunda 658 sayılı KHK kapsamında yayının durdurulduğu” bilgisi iletilmişti. Yaşanan yayın durdurmaya tepkiler artarken kanallara destek ve dayanışma ziyaretleri gerçekleştiriliyor. DTK Eş Başkanı Hatip Dicle ve beraberindeki DTK eş başkanlık divanı üyeleriyle birlikte Diyarbakır’da bulunan yayını durdurulan televizyon kanallarını ziyaret etti. Hayatın Sesi Diyarbakır Bürosu’nda heyeti televizyon çalışanları karşıladı. 

‘BUGÜN YAŞANANLAR NE 12 EYLÜL’DE NE 90’LARDA GÖRÜLDÜ’

Burada konuşan Dicle, “DTK olarak Hayatın Sesi Televizyonu’nun yanında olduğumuzu, aynı zamanda yapılan bu hukuksuz ve faşizan uygulamaları protesto ediyoruz. Bu yapılanlar 90’lı yıllarda dahi görülmemiş uygulamalar zinciridir. Bu durum ancak en geniş demokrasi cephesiyle geri püskürtülebilinir. Bu karar bizim için sürpriz olmadı. Özellikle yapılan askeri darbe girişimi sonrası AKP tüm demokrasi güçlerine, Kürt halkının mücadelesine, emek mücadelesine karşı bir saldırı başlatacaklarını öngörebiliyorduk. Bizler 12 Mart’lar ve 12 Eylül’lere de tanık olduk ama bu kez yaşanan AKP öncülüğünde yürüyen ve aynı zamanda da bütün faşizan ulus devlet güçlerinin bir koalisyonu. Bugün yaşananlar daha önce yaşananlardan farklı olarak görmediğimiz ve yeni özellikler taşıyarak sürdürülüyor” dedi. 

‘DEMOKRASİ GÜÇLERİ ELE ELE VERİRSE AŞARIZ’

Kapatılan televizyonlar arasında Kürtçe yayın yapan televizyonlar olduğunu da hatırlatan Dicle, “Geçtiğimiz günlerde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bir şey söyledi, ‘Artık bu mahalli dilleri desteklemekten vazgeçin. Bu yanlış politikadır’ şeklindeydi. Buradaki kasıt Kürtçe’dir. Buradan anlıyoruz ki, Kürtçe’ye yönelik de bundan sonra daha düşmanca politikanın geliştirilecek. Bu kanalların kapatılmasıyla birlikte Kürt halkına düşmanlıkta yeni bir evreye taşınacağı işaret ediliyor” dedi. 

Televizyonlara yönelik saldırının aynı zamanda toplumsal birçok kesime yönelik saldırıların artacağının bir göstergesi olabileceğine vurgu yapan Dicle, “Topluma, demokrasi güçlerine yönelik artık daha karanlık saldırılar gelebilir ve bugün bunun altyapısının oluşturulduğu şeklinde izlenimimiz var. Tüm yaşananlara karşı demokrasi güçleri el ele vermelidir. Eğer ele ele verirsek, halkla birlikte güçlü bir ses çıkarırsak ben inanıyorum ki bu saldırıları püskürtebiliriz” diye konuştu. 

‘SİNMEYECEĞİZ, HABER VERMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ’

Hayatın Sesi Televizyonu Diyarbakır Temsilcisi Cumhur Daş da, yapılan ziyaretin anlamlı olduğunu belirterek teşekkür etti. Daş,“Zor bir dönemden geçiyoruz. Sizlerin de vurguladığı gibi bu durumu aşmanın yolu bir birlikteliğin güçlü şekilde hayat bulmasından geçiyor. Bize yönelik bu uygulamalar tek başına bize yapılan olarak görmüyoruz. Bu yapılanlar aynı zamanda topluma yönelik yapılan baskıların bir yansımasıdır. Bizler bunları aktardığımız, sorguladığımız için de hedef olmamız kaçınılmaz oldu. Bizler haberciliğimizle bugüne kadar nasıl büyüyerek geldiysek bundan sonra da bu tür uygulamaların bizi geri düşürmeyeceğini söylemek gerekir. Bu uygulamalar karşısında sinmeyeceğiz ve tüm kanalları kullanarak haber vermeyi, habercilik yapmayı sürdüreceğiz” diye konuştu. Dicle, buradan da Azadi TV, Van Tv, Jiyan TV ve Zarok TV’yi ziyaret ederek desteklerini iletti. 

DBP: ALIŞMAYALIM, MÜCADELE EDELİM

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Seydi Fırat, Diplomasiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Tunç da, Hayatın Sesi Televizyonu Diyarbakır Bürosunu ziyaret etti. Dayanışma mesajlarını sunan heyet, toplumsal kesimlerin seslerinin kesildiğini ve yapılan uygulamalarla toplumun alışmasını sağlamak ve tekçi, otoriter bir sistemin insa edilmek istendiği belirtti. Hayatın Sesi Televizyonu’nun sesinin kesilmesi de halkın taleplerinin susturulması anlamına geldiğini belirten DBP heyeti, demokrasi güçlerinin en geniş birliğinin önemine ve yapılan uygulamalara karşı mücadele edilmesi çağrısı yaptı. (Diyarbakır/EVRENSEL)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Alman Gazeteciler Birliğinden kapatmalara tepki

SONRAKİ HABER

‘Emekçilerin ve Alevilerin sesi susturulamaz!’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...