29 Eylül 2016 14:11

İzmir emek ve demokrasi güçleri: OHAL, başkanlık sistemidir

Devam eden OHAL ve kayyum atamaları ile ilgili İzmir'de eylem yapan emek ve demokrasi güçleri, OHAL'in uzatılmadan bir önce sonlandırılması istedi.

Paylaş

İzmir emek ve demokrasi güçleri OHAL ve kayyum atamaları ile ilgili eylem yaptı. Konak Eski Sümerbank önünde bir araya gelen sendika, oda, siyasi partilerin ve kitle örgütlerinin temsilcileri 'Kayyum Darbedir. OHAL'e Teslim Olmayacağız' pankartı açarak hükümetin uygulamalarını protesto ettiler. Eyleme, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Dikili Eski Belediye Başkanı Osman Özgüven de katıldı. 

Oturma eyleminde 'Belediyeler Halkındır, Halka Dokunma', 'Öğretmene Dokunma'  OHAL ve KHK'lar Bizleri Yıldıramaz' dövizleri açılırken 'Faşizme Karşı Omuz Omuza', 'Kayyum Darbedir, İrademe Dokunma' sloganları atıldı. Eylemde Hayatın Sesi Televizyonu'nun ve diğer televizyon kanallarının kapatılmasına da tepki vardı. Eyleme katılanlar 'Hayatın Sesi Susmadı, Susmayacak', 'Tek Sese Biat Etmeyeceğiz', 'Faşizme, Sansüre İnat, Yaşasın Hayat' ve 'İşçinin Sesi Hayatın Sesi Susturulamayacak' dövizleri taşıdılar. Televizyonların ekranlarının karartılması konuşmalarda da protesto edildi. 

SOYER'DEN SANDIKLARA SAHİP ÇIKMA ÇAĞRISI

Oturma eyleminin ardından ilk olarak basına açıklamada bulunan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, kayyumun, başkanların ve oy verenlerin iradesinin yok sayılması anlamına geldiğini ifade ederek "Seçilmişler yerine atanmışlar koyuldukça demokrasiden, hukukun üstünlüğünden uzaklaşılmakta, onlarla beraber barış, refah ve huzur da kaybolmaktadır. Bu topraklarda yaşayan insanlar bunlara layık olmadığı inancıyla hukukun üstünlüğünü savunmakta kararlıyız. Hangi siyasi partiden olursa olsun, belediye başkanlarının görevden alınmasını kabul etmiyoruz. Tüm belediye başkanlarını sandıklara ve oylara sahip çıkmaya davet ediyorum" dedi. 

'YENİDEN MÜZAKARE MASASI KURULMALIDIR'

Daha sonra basın açıklamasını okuyan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın darbeyi, muhalifleri tasfiye fırsatına dönüştürdüğünü belirtti. AKP iktidarının, kayyum atamalarıyla demokratik siyaset alanını yok etme yolunda en büyük adımlardan birini attığını da vurgulayan Sarı şunları söyledi " Oysa yapılması gereken öncelikle belediye başkanları ve belediye meclis üyelerinin görevlerine iade edilmesi ve devamında Kürt sorununun çözümü için müzakere masasının yeniden kurulmasıdır. Ne gözaltılar, görevden almalar, kayyum atamaları ne de bugünden sinyalleri verilen Olağanüstü Hâl’in 3 ay daha uzatılması ülkede barış ve huzur atmosferinin yaratılmasına katkıda bulunmayacaktır" 

'OHAL YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILMALIDIR'

OHAL'in Cumhurbaşkanı'nın başkanlık düşüncesinin ön uygulaması olduğunu da vurgulayan Sarı, son olarak "Bizler İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri olarak, başta kayyum atamaları olmak üzere, 15 Temmuz sonrasındaki OHAL sürecinde atılan antidemokratik adımların geri alınması, OHAL uygulamasının bir an önce yürürlükten kaldırılması çağrısını yapıyor, hem mecliste grubu bulunan siyasi partilerin hem de yurttaşlarımızın bu doğrultuda gösterecekleri çabalara sonuna dek destek olacağımızı belirtiyoruz" dedi. (İzmir/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

KESK: İktidar cezacı RTÜK'ü bile devre dışı bıraktı

SONRAKİ HABER

İşkence iddiaları karşısında devletin kapısı duvar: İşkenceye sıfır yanıt

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa