29 Eylül 2016 12:03

DBP: Halkın haber alma hakkına darbe

Demokratik Bölgeler Partisi muhalif TV ve radyoların KHK gerekçesiyle kapatılmasına tepki gösterdi.

Paylaş

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Genel Merkezi, Kanun Hükmünde Kararnameler gerekçe gösterilerek kapatılan 20 muhalif TV ve radyoya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Basına dönük darbe olarak değerlendirilen hukuksuz kararın kabul edilemez olduğunun altı çizilen açıklamada, "Aralarında Hayatın Sesi, Dengê TV, Van TV, Azadi TV'nin de bulunduğu 10 kanal ve Radyo Dünya ile Radyo Ses KHK ile karartıldı. Yayından çıkarılan televizyonlardan Zarok TV çocuklara yönelik Kürtçe yayın yapıyordu. Jiyan TV Türkiye de Zazaca yayın yapan tek kanaldı. TV 10 Alevi toplumunun kültür, gelenek ve yaşamı üzerinde yayın yapıyordu" denildi. 

'ÖZGÜRLÜKLER ORTADAN KALDIRILDI'

Açıklamada, toplumun haber alma ve basın özgürlüğüne yönelik bir darbe olarak değerlendirilen kararın, toplumu tek tipleştirmeye, en küçük muhalif sesi bile tehdit olarak algılamaya başladığına vurgu yapıldı. Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: "Türkiye'de uzun süredir havuz medyası dışındaki diğer medya grupları sistematik bir biçimde baskıya maruz kalıyordu. Bu temeldeki uygulamalar sonucu 100'ün üzerinde basın mensubu; yazar, muhabir, gazeteci tutukludur. Çok sayıda gazeteye el konuldu veya yayını yasaklandı. Bazı basın organlarına kayyım atandı. Demokrasi ve özgürlüklerin ortadan kaldırıldığını artık daha net görüyoruz. 

KHK ile ülkeyi yöneten zihniyet sadece kanalları kapatmamakla birlikte toplum geleceğini de karartmak istemektedir. Hükümet tarafından basına yönelik gerçekleştirilen 28 Eylül darbesini kınıyor ve tüm demokrasi güçlerini, halkımızı bu karanlığa karşı tepki göstermeye ve özgür basının yanında yer almaya çalışıyoruz." (DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Mavioğlu: Harfler kurşun kelimeler bomba değil

SONRAKİ HABER

YDS başvuruları için son gün

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa