29 Eylül 2016 04:55

Diyarbakır halkı: Meclis açıldığında barışı konuşsunlar

Diyarbakır’da yaşayan yurttaşlar olası operasyon ve savaş sürecini istemediklerini belirterek Türkiye’nin savaş politikalarından vazgeçmesini istedi. 

Paylaş

Hasan AKBAŞ
Fırat TOPAL
Diyarbakır

Meclis 1 Ekim’de açılıyor. Meclis gündeminde ilk olarak kamuoyunda ‘savaş tezkeresi’ olarak tanımlanan Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon tezkeresi olacak. 2 Ekim’de bitecek olan tezkerenin uzatılması isteniyor. Diyarbakır’da yaşayan yurttaşlar olası operasyon ve savaş sürecini istemediklerini belirterek, başta Kürt sorunundan kaynaklı süren çatışmalı ortamın sonlandırılmasını ve Türkiye’nin savaş politikalarından vazgeçmesini istedi. 

Orhan Yıldız isimli yurttaş yıllardır Türkiye’de devam eden çatışmalara dikkat çekerek, “Bugüne kadar hangi savaş bir şey kazandırmıştır. Hep kaybeden bu ülke oldu. Kendi içimizdeki sorunu çözmeden başka sorunlar eklemek çılgınlıktır. Barıştan başka bir kazanım yoktur. Meclis açıldığında barışı konuşsunlar. Ama bunu yapmayıp savaşın derinleşeceği tezkereyi konuşuyorlar. Onca yaşananların ardından Meclis mesaisini barış için yapmalı. Bu tezkere savaş getirecek. Savaş istemiyoruz” dedi.

‘SAVAŞI KİM DESTEKLER?’

70 yaşındaki Sakin Çelik isimli yurttaş, “Savaşın hiçbir zaman getirisi olmaz” diyerek şunları kaydetti: “Kardeşlik ortamı olduğundakazanım olur. Bugün hangimiz huzurluyuz. Bu ülkeyi yönetenler bu insanlarını daha fazla mutsuz etmeye ne hakkı var? Kan döküldükten sonra geri dönüş yok. Barışı getirmek kolay ama giden canları getiremezsiniz. Ben bir vatandaş olarak bu tezkereye karşıyım. Savaşı kim destekler? Biz barış ve kardeşlik ortamının oluşmasını istiyoruz.” 

‘BARIŞ İSTİYORUZ’

“Her taraf zaten savaş alanına dönmüş” diyen emekli Ramazan Akgeyik de bu halin Türkiye’yi 20 yıl geriye götürdüğünü söylüyor. Halkın taleplerinin dikkate alınmadığını kaydeden Akgeyik, “Keşke Mecliste barış görüşmeleri olsaydı. Ben onu isterdim. Ben bu yaşıma kadar hep savaşı gördüm. İyi bir şey olsaydı savaşı istedik. Ben barış istiyorum. Evden çıkıyorsun akşam döneceğini bilmiyorsun. Huzur yoksa savaş var demektir. Savaş yoksa huzur olur. Tezkere savaş, demek. Vazgeçsinler” diye konuştu.

Mehmet Ali Yıldız isimli yurttaş ise Suriye, Irak’ın yaşanan savaş yüzünden yaşadıklarının ortada olduğunu belirterek, “Şimdi aynısı Türkiye’de olabilir. Öyle bir hava var. Bu tezkere bunun önünü daha çok açar. Tezkerenin uzatılması bu yaşananların genişlemesi, hepimizi etkilemesi demektir. Savaş tezkeresini çıkarırken vatandaşa sormuyorlar ki... Biz ne desek boş. Onlar savaş istiyor ama bu halk istemiyor” diye kaydetti. 

ÖNCEKİ HABER

Çocuk ve yaşlı yoksulluğunda rekor Almanya'nın utancı

SONRAKİ HABER

İzmir Emek Gençliğinden Menemen Belediye Başkanı’na ziyaret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa