27 Eylül 2016 21:26

Çavuşoğlu’ya göre PYD Suriye Kürtlerini temsil etmiyor!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 'Suriye’de ve Irak’ta da PKK’nın uzantıları olan PYD ve YPG de oradaki Kürt kardeşlerimizi temsil etmiyor' dedi.

Paylaş

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’la düzenlediği ortak basın toplantısında, “Suriye’de ve Irak’ta da PKK’nın uzantıları olan PYD ve YPG de oradaki Kürt kardeşlerimizi temsil etmiyor” dedi.

Bakan Çavuşoğlu ve İngiliz mevkidaşı Johnson, Ankara’daki Dışişleri Bakanlığı’nda gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. İngiltere’nin AB’den ayrılmasının Türkiye’yi üzdüğünü belirten Çavuşoğlu, .
Johnson’la yaptığı görüşmede Suriye ve IŞİD’le mücadele konularında aynı fikirlere sahip olduklarını gördüğünü kaydetti. Çavuşoğlu, Suriye’nin Esad rejiminden bir an önce kurtulması gerektiğini bir kez daha söyledi. İngiltere’nin PKK’ye bakışını değerlendiren Çavuşoğlu, Birleşik Krallık’ın PKK’ye yönelik politikasından duyulan memnuniyet duyduklarını söyledi. Çavuşoğlu şunları söyledi: “Özellikle Türkiye’de ve Suriye’de Avrupa’daki bir anlayışın değişmesi gerekiyor. Türkiye’de PKK, Kürt vatandaşlarımızı temsil etmiyor. Suriye’de ve Irak’ta da PKK’nın uzantıları olan PYD ve YPG de oradaki Kürt kardeşlerimizi temsil etmiyor. Bunu iyi bir şekilde gördüğümüz zaman terör örgütlerini net bir şekilde ayırabiliriz. Özellikle YPG ve PKK’nın Avrupa’daki faaliyetlerine izin veren başta Belçika olmak üzere bazı AB ülkelerini kınadığımızı bir kere daha vurgulamak isterim.”

Johnson, ise Suriye ve diğer bölgesel meseleler konusunda Türkiye’nin İngiltere ile benzer pozisyonlara sahip olduğunu belirtti.Johnson, terörle mücadele konusunda Türkiye ile görüş birliğine sahip olduklarını da kaydetti. Açıklamaların ardından iki mevkidaş soruları yanıtladı. Çavuşoğlu, Rakka operasyonuyla ilgili soruya “Rakka veya diğer operasyonlarda YPG’lilerle iş birliği yapmak Suriye’nin geleceğini riske atmaktır. Menbic’te bile söz geçiremediğin YPG’yi Rakka’ya götürmek çok yanlış bir adım. Teröriste karşı başka teröristle iş birliği yapmak, Suriye’nin ve Irak’ın geleceğine de ihanettir” ifadeleriyle yanıt verdi. (ANKARA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Surdaki yıkımın yeni fotoğrafları

SONRAKİ HABER

Demirtaş: HDP’ye kapatma davası tartışılıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...