27 Eylül 2016 20:18

Emekçilerden İBB’deki açığa almalara tepki

KESK, TMMOB ve TTB, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde açığa alınanların göreve iade edilmesi talebi ile eylem yaptı.

Paylaş

“Baskılar bizi yıldıramaz”, “AKP elini sendikamdan çek”, “Açığa alınanlar geri alınsın”, “Çalmadık çırpmadık kandırılmadık”, “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganlarıyla dün İBB önünde bir araya gelen emekçilere CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker ile HDP İstanbul İl Eş Başkanı Doğan Erbaş da destek verdi.

Kurumlar adına ortak açıklamayı yapan İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Samet Mengüç, “Tarihte cadı avları olarak bilinen insanlık dışı uygulamalar bundan yaklaşık 500 yıl önce başladı ve 200 yıl sürdü. Bugün ortaçağ uygulamalarını günümüz Türkiye’sinde yaşıyor olmayı kabul etmiyoruz” dedi. İBB’de emeği ve onuruyla çalışanların da cadı avı misali “FETÖ” torbasına atıldığını ifade eden Mengüç, “İBB’de darbe girişimi ve OHAL’in ardından bin’in üzerinde çalışanın işine son verilmesi ve açığa alınması izaha muhtaçtır. Hangi gerekçeyle kimler tarafından, hangi kriterlere göre belirlenmiştir?” diye sordu.

GÖREVE İADE TALEBİ

“Ortada isnat edilmiş bir suç, savunma talebi ve yargılama yok” diyen Mengüç şöyle devam etti: “Bu kararı veren hangi mercidir? Bazı seçilmişler diğer seçilmişleri beğenmiyor, kabul etmiyor, yerlerine başkasını atıyor. Yüzbinleri gerekçe göstermeden görevden alıyor, yada tutuklama ve gözaltı yapıyorsa İBB’deki tabloyu da görebiliyoruz. Kardeşçe yaşam için mücadele vermiş tüm emekçileri sorgusuz sualsiz derhal göreve iade edilmeli ve onlardan özür dilenmelir.” İBB’de açığa alınan Doktor Hüseyin Gazi Yaman’ı çocukluğundan beri tanıdığını ifade eden CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker de, “Açığa almak için birilerini arıyorlarsa Belediye başkanına baksınlar. FETÖ operasyonları gerçek amacına hizmet etmiyor. Çünkü FETÖ çözülürse AKP çözülür. 87 MİT görevlisi görevden alındı ve bu MİT görevlileri bu listeleri hazırladı. Gerçek ‘FETÖ’cüleri’ gizliyorlar. AKP kendi içinde operasyon yapsın” dedi.

TMMOB İKK Sözcüsü Cevahir Akçelik ise, “Demokrat kimliğini bildiğimiz arkadaşlarımız hukuksuz biçimde işten atılmıştır. Birilerinin damatları ihaleleri FETÖ’ye dağıtırken bizim arkadaşlarımız İstanbul’un talan edilmesine karşı çıkmıştır. Bu suçlamalar onlara bir hakarettir. Demokrat kimliğini bildiğimiz arkadaşlarımızı işe iade edin özür dinleyin diyoruz” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

 

ÖNCEKİ HABER

Bozdağ, gazetecilere 10 Ekim soruşturmasına yanıt vermedi

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa