27 Eylül 2016 18:34

Sağlık meslek örgütleri: Sağlıkta kıyım ölüm getirir

Sağlık meslek örgütleri kamuda haksız bir şekilde yapılan açığa alma ve ihraçlara tepki gösterdiler.

Paylaş

Sağlık Bakanlığı önünde yapılan eylemde konuşan TTB Genel Sekreteri Sezai Berber, sağlık emekçilerine yönelik bir kıyımın ölümlere dahi neden olabileceğini söyledi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve Türk Tabipler Birliği (TTB) kamu kurumlarında on binlerce kişinin ihraç edilmesi ve açığa alınmasına tepki gösterdi. Sağlık Bakanlığı önünde yapılan basın açıklamasında, “Susma, sustukça sıra sana gelecek” sloganı atıldı. Açıklamaya KESK Genel Sekreteri Hasan Toprak, ihraç edilen akademisyenlerden Eğitim Sen Ankara 5 No'lu Şube yöneticisi Aysun Gezen, gazeteci-yazar Baskın Oran ve CHP Ankara Milletvekili Murat Emir de katıldı. Ortak basın açıklamasını okuyan SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara, “İşten atılan, geleceği karartılan, gözaltına alınan ve tutuklanan üyelerimiz üzerinden bizleri sindirmeye çalışanlar yeni KHK'larla bu baskı dalgasının yaygınlaşacağı söylemiyle kamusal alanı ipotek altına alamaya çalışmaktadırlar” dedi. Hükümet tarafından yapılan son açıklamaların başta sağlık emekçileri olmak üzere kamu emekçilerinin FETÖ'den sonra şimdi de PKK ile ilişkilendirilerek herhangi bir soruşturma süreçleri bile işletilmeden ihraç edilmek istendiğine işaret ettiğini kaydeden Kara, yine isimsiz ihbar ve sözde istihbaratların hukuksuzluklara dayanak yapılacağını dile getirdi. Kara hükümetin eski ortağı cemaate karşı mücadele adı altında kamu emekçilerinin haklarını yok saymasına boyun eğmeyeceklerini söyledi.

ÖLÜMLERDEN SORUMLU OLACAKLAR

TTB Genel Sekreteri Sezai Berber de on binlerce eğitim emekçisinin görevden alındığını ve eğitimdeki tahribatın sağlık alanında da söz konusu olacağını söyledi.Berber “Onbinlerce sağlık emekçisinin hizmetinin aksaması durumunda o kararın altında imzası bulunanlar  bebek, anne ölümlerinden, kalp yetmezliğinden ölen insanlardan sorumlu olacaklardır. Sağlık emekçilerine yönelik saldırı ve görevden almalar ölümlerin, trafik kazalarına geç müdahaleler olacakatır. Bunu yapanlar elbet bir gün adil yargılamanın önünde hesap vereceklerdir” diye konuştu.

KESK Genel Sekreteri Hasan Toprak “Sendikal faaliyet yürütmek suç sayıldı. Bunun nedenlerini bizi biliyoruz. Amaçları kamu emekçilerinin kazanılmış haklarını ortadan kaldırmaktır. Görüyrouz ki işten rahat atabilmek için iş güvencesini ve esnek çalışmayı yenidne kamuoyuna tartıştırmak istiyorlar. Emek ve demokrasi güçleri olarak 15 Temmuz'dan önce nasıl mücadele ettiyse bundan sonra da mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, daha önce yine bakanlık önünde yapılan eylemlerde sağlık alanında cemaat kadrolaşmalarına karşı uyarılarda bulunduklarını kaydetti. “O dönem beraber yürüyorlardı ve biz onların ortak düşmanıydık” diyen Emir, bugün ise “FETÖ” ile ortak mücadele adı altında tam bir cadı avı başlatıldığını söyledi. (Ankara/EVRENSEL)

 

ÖNCEKİ HABER

Çevirmen Levent Can Yılmaz’ı dostları uğurladı

SONRAKİ HABER

Fenerbahçe Üniversitesinde akademisyenler "bölüm kapanacak" diye işten çıkarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa