27 Eylül 2016 13:39

İHD, 'OHAL kaldırılsın' kampanyası başlattı

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL'in 50 günlük bilançosunu açıklayan İHD, imza kampanyası başlattı.

Paylaş

İnsan Hakları Derneği (İHD), 15 Temmuz'daki darbe girşimi sonrasında ilan edilen OHAL'in yurttaşların haklarında ihlallere yola açtığına dikkat çekerek OHAL'in kaldırılması için başlatılan kampanyaya destek çağrısı yaptı. 

İHD Ankara Şubesinde gerçekleşen basın toplantısında konuşan Şube Eş Başkanı Hülya Mendillioğlu, ilan edilen OHAL'de ilk 50 günde yaşanan ları aktardı:  “40 bin gözaltı, 20 bin tutuklama yapıldı, 80 bin çalışan açığa alındı, 45 gazete, 24 radyo, 18 TV, 15 dergi, 29 yayınevi, 3 haber ajansı kapatıldı, 100 gazeteci gözaltına alındı, 37 gazeteci tutuklandı ve bugün itibarıyla 93 gazeteci tutuklu,  28 belediyeye kayyum atandı ve bazı şehirlerde Kürt muhtarlar görevden alındı.”  Mendillioğlu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında demokratikleme ve özgürleşme yerine çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) keyfi yönetime geçildiğini ifade ederek “TBMM denetiminden dahi geçirilmeyen OHAL kararnameleriyle keyfiliğin egemen olduğu baskı rejimiyle korku çemberi yaratılmış oldu” dedi.

OHAL'li 50 günde 40 bin gözaltı, 20 bin tutuklama yapıldı, 80 bin çalışan açığa alındı, 45 gazete, 24 radyo, 18 TV, 15 dergi, 29 yayınevi, 3 haber ajansı kapatıldı, 100 gazeteci gözaltına alındı, 37 gazeteci tutuklandı, 28 belediyeye kayyım atandı ve bazı şehirlerde Kürt muhtarlar görevden alındı. 

'SAVUNMA HAKKI DAHİ TANINMADI'

Mendillioğlu, ilan edilen OHAL'in hukuka uygun olmadığını vurgulayarak, “OHAL ilanının hukuka uygunluğu usul, yer, süre ve sebep unsurları açısından irdelendiğinde, hukuka uygun bir OHAL bulunmamaktadır. Usul açısından da kararnameler yönüyle meşruiyet yoktur. Hukuka uygun bir OHAL'de KHK’lerle yalnızca olağanüstü hal ilanını gerektiren nedenler gözetilerek bu nedenlerin ortadan kaldırılması için o duruma özgü kimi önlemler alınabilir” diye konuştu. 
OHAL sonrası yaşanan insan hakları ihlallerine de dikkat çeken Mendillioğlu, “Savunma hakkı dahi tanınmadan kamu görevinden çıkarılanlar, dernek ve vakıfların kapatılması, mal varlıklarına el konulması gibi uygulamalar OHAL sonrasını da etkileyecek insan hakları ihlalleridir. 11 bin 301 eğitim emekçisinin görevden alınması toplumsal muhalefete yönelen bir durumdur ve kabul edilemez, Bakanlığın görevden uzaklaştırma/alma kararlarının, soyut iddialardan başka hiçbir hukuki somut dayanağı bulunmamaktadır” dedi.

'İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI'

Mendillioğlu, OHAL'in kaldırılması için imza kampanyası başlattıklarını duyurarak, “Usul, yer, süre, sebep, amaç açısından hukuka uygun bir OHAL bulunmamaktadır. toplumsal ihtiyacımız despot idareler değil özgürlükçü rejimlerdir. toplumun güvenliğini sağlayacak olan baskıcı rejimler değil, herkes için en geniş, eşit, özgürlükçü demokrasilerdir. biz hak ve özgürlüklerine sahip çıkan yurttaşlar olarak TBMM’den OHAL’ in uzatılmamasını, derhal kaldırılmasını talep ediyoruz” dedi ve milletvekilleri ile yurttaşlara çağrı yaptı. (Ankara/EVRENSEL) 

İHD'nin imza kampanyasına katılmak için tıklayın....

İSTANBUL İHD: OHAL, ZULÜM REJİMİNE DÖNÜŞÜYOR

İHD İstanbul Şubesi, OHAL'e karşı başlatılan imza kampanyasına ilişkin şube binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantının yapıldığı salona, "OHAL uzatılmamalı derhal kaldırılmalıdır" pankartı asıldı. Toplantıya İHD Eski Başkanı Avukat Ercan Kanar, TİHV İstanbul Temsilcisi Ümit Efe, İstanbul Tabip Odası'ndan Doktor Süreyya Alakoç, ÖHD İstanbul Şubesi avukatlarından İbrahim Bilmez de katıldı. Kampanyayı destekleyen kurumlar ise şunlar: “TİHV, KESK İstanbul Şubeler Platformu, ÖHD, ÖDAV, İstanbul Tabip Odası, İstanbul LGBTİ Dayanışma derneği, Hevi LGBTİ.”

İmza metnini okuyan İHD İstanbul MYK Üyesi Mine Nazari, OHAL’ in ulusal ve uluslararası hukukta kabul edilmiş standartlara uygun olarak sürdürülmesinin verili hukuk düzeninin gereği olduğunu belirtti. Nazari, “OHAL kanunu, Anayasa, AİHS, kişisel ve siyasal haklar uluslararası sözleşmesi hukuksal çerçeveyi oluşturmaktadır. Şu ana kadar 6 tane kanun hükmünde kararname (KHK) yayınlandı. Anayasa 121. Maddeye göre amir hükümdür; OHAL KHK’nin yayınlandığı gün Meclis denetiminden geçmesi gerektiği halde şu ana kadar hiçbir kararname meclis denetiminden geçmemiştir” diye konuştu.

Başlatılan imza kampanyasının tarihi bir rol oynaması gerektiğini vurgulayan Avukat Ercan Kanar, “Hak ve özgürlükler mücadelemiz açısından OHAL'in uzatılmaması, derhal kaldırılması gerekiyor. OHAL rejimi giderek uluslararası bütün kriterleri çiğneyecek biçimde polis rejimine, polis diktatörlüğüne dönüştü.  Her geçen gün  katılaşıyor” dedi. Darbenin önlenmesine rağmen OHAL'in ilan edildiğine dikkat çeken Kanar, “Bu militarist, cemaatçi darbe girişimi önlendi. OHAL’in ilan edilmesi için tehlikenin hâlâ devam etmesi gerekir. Ama böyle bir tehlike yok” ifadelerini kullandı.

‘BU DÖNEMDE BAŞ EĞMEYECEĞİZ’

TİHV İstanbul Temsilcisi Ümit Efe ise, "Bu kampanya sıradan bir kampanya değil. Toplumun her kesimin bütün haklarını elinden alan bir süreç yaşıyoruz.Bu kampanya demokrasi ve insan haklarından yana olanların ‘hayır’ sesini duyurmak için yaptığımız bir kampanya olacak ve birçok ilde birlikte yürütülecek. Biz insan hakları savunucuları olarak hiç bir dönem baş eğmedik. Bu dönemde baş eğmeyeceğiz” diye konuştu.

‘ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVİ YAPACAĞIZ’

Ümit Efe'nin ardından İstanbul Tabip Odası adına söz alan  Dr. Süreyya Alakoç, uluslararası sözleşmeler askıya alındığı için tedirginlik duyduklarını belirtti. OHAL'de yaşananları izleme grupları oluşturduklarını dile getiren Süreyya, üzerlerine düşen görevi yapacaklarını ifade etti.

‘BU KAMPANYA İŞARET FİŞEĞİ OLACAK’

ÖHD avukatlarından İbrahim Bilmez, “İçinde bulunduğumuz süreç çok yoğun hukuk ihlallerinin yaşandığı bir süreç. Bu iktidar 15 Temmuz sonrası yaşananları, sureci çok iyi kullanıyor” dedi. AKP'nin kendi rejimini oluşturmak için OHAL ilan ettiğini dile getiren Bilmez, “Bu kampanyanın işaret fişeği olması gerekir” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

ADANA'DA DA AÇIKLAMA YAPILDI

İHD Adana Şubesi de konuyla ilgili basın açıklaması yaparak kampanyayı başlattığını duyurdu. Açıklamaya Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Ahmet Karagöz de katıldı. Şube binasında gerçekleşen açıklamayı okuyan İHD Şube Başkanı İlhan Öngör,  TBMM denetiminden dahi geçirilmeyen, korku ve baskı çemberi yaratmış olan OHAL’in kaldırılması gerektiğini belirtti. (Adana/EVRENSEL)

VAN’DA İMZA STANDINA ENGEL

İHD Van Şubesi’nin OHAL’in kaldırılması için ülke geneli başlatılan imza kampanyası için kurmak istediği stant “güvenlik” gerekçesiyle engellendi. Engellemeye tepki gösteren İHD Şube Başkanı Murat Melet, engellemelere inat toplanacak imzaları evleri ve sokakları gezerek tamamlayacaklarını belirtti. Melet, imza standının hukuksuz gerekçelerle engellendiğine vurgu yaptı. Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

ÖNCEKİ HABER

87 MİT mensubu 'FETÖ' iddiasıyla görevden alındı

SONRAKİ HABER

12 yaşındaki çocuk parkta oynarken elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa