27 Eylül 2016 04:35

Yoksul öğrenci gerçeği: Kırık yumurta, komşu wifi’si

Avantajix.com'un araştırmasına göre, her beş öğrenciden biri geçimini devletin verdiği 400 TL krediyle sağlıyor.

Paylaş

Avantajix.com’um araştırmasına göre, her beş öğrenciden biri geçimini devletin verdiği 400 TL krediyle sağlıyor. Yurtlarda kalan öğrenciler daha ucuz olduğu için sadece yurt ve üniversitede yemek yiyor. Evde kalanlar ise kırık yumurta, kırık pirinç tercih ediyor. İnternet erişimi için “mümkünse” komşunun wifi’sini kullanan öğrenciler, en ucuz telefon paketlerini tercih ediyor ve haberleşmeyi mesajlaşarak çözüyor.

İndirim mühendisliği sitesi Avantajix.com’un 600 kişiyle yaptığı araştırmaya göre, ailesinden ayrı bir kentte üniversite okuyan her beş öğrenciden biri, ihtiyaçlarını aylık 400 TL tutarındaki kredi ile karşılıyor.

SADECE KREDİYLE GEÇİNİYORLAR

Ailelerine mümkün olduğunca yük olmamaya çalışan öğrencilerin yüzde 21.5’i, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nca ödenen aylık 400 TL tutarındaki krediyle geçiniyor. Yüzde 48.5’inin geliri 400-750 TL, yüzde 18.7’sinin geliri de 750-1000 TL aralığında bulunuyor. Yüzde 11.3’ü ise bin TL’nin üzerinde gelirle yaşamını sürdürüyor.

Öğrencilere şık sunulmadan “Bu parayla nasıl geçiniyorsunuz?” şeklinde soru yöneltilen araştırmada, özellikle 400 TL’lik kredi limitleri dahilinde geçimini sürdüren gençlerin, limitlerini aşmamak için en ucuz olanı tercih ettiği görülüyor.

EN UCUZ NERDEYSE

Yurtlarda kalanlar kahvaltı için 2.5 TL, akşam yemeği için de 8 TL’lik devlet yardımını aşmadan karınlarını doyururken; öğle yemeklerini de yine okullarındaki yemekhanelerden oldukça uygun fiyata karşılıyorlar. Evde kalanlar ise kahvaltılık ve yemeklik malzemelerini ağırlıklı olarak memleketten tedarik ediyorlar. Kırık yumurta, kırık peynir, kırık pirinç gibi defolu gıda ürünleri ucuzluklarından dolayı özellikle tercih edilirken, sulu yemeklere et yerine marketlerin kasap reyonunu süsleyen kemikler katılıyor. Pazar alışverişine ise fiyatların dip yaptığı akşam saatlerinde çıkılıyor.

KOMŞU WİFİ’Sİ İLE İNTERNETE GİRİYORLAR

Telefonlarda genellikle en düşük konuşma paketine abone olan öğrenciler, bu paketi de acil durumlarda kullanıyor. Telefon görüşmesini, mesajlaşmayı ağırlıklı olarak wifi bulunan alanlarda WhatsApp, Skype ve Messenger üzerinden yapan öğrenciler, evde kalıyorlarsa “mümkünse” komşunun wifi’sini tercih ediyorlar.
En ucuzunu bulmak kolay olduğu için ağırlıklı olarak internetten alışveriş yapan öğrenciler, fiyat karşılaştırma ve fırsat sitelerini sıklıkla kullanıyorlar.

ÜCRETİZ ETKİNLİKLERİ TERCİH EDİYORLAR

Gazete, dergi, kitap okumak için kütüphaneleri kullanan öğrenciler, sinema için sabah ders yoksa fiyatının uygunluğundan dolayı hafta içi ilk seansı veya halk günlerini tercih ediyorlar. Tiyatro, konser için tercihler ise ağırlıklı olarak belediyelerin ücretsiz etkinlikleri oluyor. (EKONOMİ SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

DİSK-AR'ın BES raporu: Çifte emekliliğin dayanağı yok

SONRAKİ HABER

Tecavüzle suçlanan profesörün iddianamesi kabul edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa