26 Eylül 2016 13:30

'AB desteğinin aktarılmasıyla ilgili eleştirimiz var'

AB Bakanı Ömer Çelik ve İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu AB Komiseri Christos Stylianides, basın açıklaması düzenledi.

Paylaş

Avrupa Birliği (AB) Bakanı Ömer Çelik ve İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu AB Komiseri Christos Stylianides, Ankara'daki görüşmelerinden önce ortak basın toplantısı düzenledi. AB Bakanlığı'nda gerçekleştirilen toplantıda Bakan Çelik, AB'ye Mülteci Anlaşması kapsamında Türkiye'ye verilecek ödenekle ilgili sitemde bulunarak, "AB'nin 3+3 milyar Avro desteğini memnuniyetle karşılıyoruz ama bu desteğin Türkiye'ye aktarılmasıyla ilgili mekanizmalara eleştirimiz var. Çünkü bu destek aktarıldığı zaman özellikle çocukların eğitiminde kullanılacak; ama sivil toplum örgütleri üzerinden bunun aktarılması süreci yavaşlatan bir mesele ortaya koyuyor. Gururla ifade etmek isterim ki tarihteki ilk İnsani Yardım Zirvesi ülkemizde gerçekleştirilmiştir" ifadelerini kullandı.

AB Komiseri Stylianides'in 348 milyon Avro'luk insani yardım içeren 'Acil Sosyal Güvenlik Ağı Projesi' çerçevesinde bir sözleşmenin imzalanması nedeniyle geldiğini belirten Çelik, "Bu anlaşmanın imzalanmasından büyük memnuniyet duyuyoruz; fakat acil ihtiyaçların dikkate alınarak, sahada uygulamaya bir an evvel geçilmesini önemsiyoruz. Bu yardımları Türkiye için istemiyoruz. Bizim Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak bu yardımlara ihtiyacımız yok. Biz, bunu bu mazlum insanların eğitimi, sağlık hizmetleri için daha kaliteli yapılması için takip ediyoruz ve altını çiziyoruz. Bu program Suriyeli ailelerin temel ihtiyaçlarının karşılanması bakımından son derece bir programdır" diye konuştu.

AB KOMİSERİ STYLİANİDES: AB, TÜRKİYE İLE BİRLİKTEDİR

İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu AB Komiseri Stylianides ise 15 Temmuz günü yaşanan darbe girişimini hatırlatarak, AB'nin Türkiye'ye olan desteğini vurguladı. Stylianides, darbe girişiminde hayatını kaybedenlerin yakınlarına baş sağlığı dileğinde bulunarak, "Her şeyden önce geçtiğimiz Temmuz ayında Türkiye'de yaşananlardan dolayı Türkiye ve Türkiye demokrasisinin yanında olduğumuzu, desteğimizin Türkiye ile olduğunu ifade etmek istiyorum. Bu süreçte hayatını kaybeden Türk vatandaşlarına ve yakınlarına baş sağlığı dilemek istiyorum. AB, Türkiye ile Türkiye'de demokratik olarak seçilmiş kurumlarla birliktedir ve yanında durmaktadır" dedi.

'AB, VERDİĞİ SÖZLERİ TUTUYOR'

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında yapılan anlaşmanın gereğine göre, AB'nin verdiği sözleri tuttuğunu savunan AB Komiseri Stylianides, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'nin karşı karşıya olduğu sığınmacı krizi açısından AB'nin Türkiye'ye güçlü şekilde destek olmak istediğinin en önemli göstergelerinden biri olarak görüyoruz bu projeyi. 1 milyon kadar sığınmacıya gelir kaynağı yaratılacak bu projede AB olarak 348 milyon Avro seferber ediliyor. Türkiye ile AB arasında yapılan anlaşmanın gereğine göre AB, verdiği sözleri tutuyor. Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılara verilen mali kolaylık için 652 milyon Avro sözleşmeye bağlanmış vaziyette. Bu 602 milyon Avro içerisinden 467 milyonunun ödemesi hali hazırda fiilen gerçekleşti. Suriyeli sığınmacılara ev sahipliği yapan, kapılarını açan, onlara cömert davranan Türk halkının bu çabalarını takdirle karşılıyoruz." (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Kurtulmuş: Moody's'in kararı siyasi

SONRAKİ HABER

"Mançalı Adam" Süreyya Sahnesinde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa