26 Eylül 2016 12:59

Kolombiya ‘Barış Töreni’ne hazırlanıyor

Kolombiya'da 52 yıllık çatışmaları sona erdiren barış antlaşmasının resmi imza töreni bu akşam gerçekleştirilecek.

Paylaş

Kolombiya Hükümeti ile Kolombiya Silahlı Devrimci Güçleri-Halk Ordusu (FARC-EP) arasında, 52 yıllık çatışmaları sona erdiren barış antlaşmasının resmi imza töreni bu akşam gerçekleştirilecek. Antlaşma iki tarafın müzakere heyetleri tarafından Küba’nın başkenti Havana’da imzalanmıştı. Resmi imzalar ise Kolombiya’nın Cartagena kentinde, yaklaşık 2 bin 500 kişilik törenle atılacak. Törenin Türkiye saatiyle 00.00’da başlaması bekleniyor.

Tören öncesi FARC’ın twitter hesabından “Kolombiya kazandı, kıtamız kazandı, barış hepimizi kucaklasın” mesajı paylaşıldı.
52 yıl süren çatışmalardan 6 milyonu aşkın Kolombiyalı doğrudan etkilenmiş, 200 bini yaşamını yitirmişti.

ÇOK SAYIDA DEVLET BAŞKANI KATILACAK

Törene Küba Devlet Başkanı Raul Castro’nun yanı sıra Bolivya, Salvador, Guatemala, Peru, Brezilya, Şili, Meksika Devlet Başkanları; Birleşmiş Milletler Genel Sektereti Ban Ki Moon, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İspanya Kralı Juan Carlos de Borbon, Dünya Bankası Başkanı Yim Yomg Kim, IMF Genel Direktörü Christine Lagarde, Latin Amerika Kalkınma Bankası Başkanı Luis Enrique García ve çok sayıda ülkenin dışişleri bakanı ve temsilcilerinin katılması bekleniyor. Uluslararası davetliler dünden itibaren Cartagena kentine gelmeye başladı. Küba Devlet Başkanı Raul Castro da ülkeye bu sabah geldi.

180 GÜN İÇİNDE ‘SİLAHLAR BIRAKILACAK’

24 Ağustos 2016’da Kolombiya Hükümeti ve FARC-EP temsilcileri nihai antlaşmaya varıldığı duyurdu. Antlaşma metni 25 Ağustos’ta Kongre’ye sunuldu.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, Kongre’de yaptığı konuşmada 2 Ekim 2016 Pazar günü antlaşma metninin halk oylamasına sunulacağını açıkladı. Bu arada kalıcı ateşkes ilan edildi.  

FARC-EP de ‘silahlı son konferansı’ olan 10’uncu Ulusal Konferansı’nı düzenledi ve tüm militanları ile birlikte barış antlaşmasına uyulacağını, 2017’de de örgütün yasal siyasi partiye dönüşümüne başlanacağını ilan etti. FARC-EP gerillalarının 180 gün içinde “silahları bırakma” sürecini tamamlaması gerekiyor. Bu sürecin denetimi Birleşmiş Milletler tarafından gerçekleştirilecek. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Deutsche Welle, Gençlik ve Spor Bakanlığı'na dava açtı

SONRAKİ HABER

Juventus'ta Maurizio Sarri dönemi başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa