26 Eylül 2016 11:01

Finlandiya’da binler ırkçılığa ‘Yeter artık’ dedi 

Finlandiya’da ırkçı saldırılara karşı Helsinki başta olmak üzere pek çok yerde onbinler, ırkçılık ve yabancı düşmanlığını protesto etti.

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Finlandiya’da tırnanışa geçen ve ölümle sonuçlanan ırkçı saldırılara karşı başkent Helsinki başta olmak üzere pek çok yerleşim biriminde “Peli poikki!” (Yeter artık) parolasıyla meydanlara çıkan onbinler, ırkçılık ve yabancı düşmanlığını protesto etti.

Helsinki’de düzenlenen 15 bin kişinin katıldığı gösteride Cumhurbaşkanı Tarjo Halonen bir konuşma yaparken, Finlandiya Başbakanı Juha Sipiliä de, Kuopio’da düzenlenen ırkçılık karşıtı gösteriye katıldı.

Bu ayın başlarında, ırkçı ve yabancı düşmanı Finlandiya Direniş Hareketi’nin Helsinki’de yaptığı gösteri sırasında ırkçıların 28 yaşındaki Jimi Kartunnen’i döverek katletmeleri büyük tepkilere neden oldu. Geçtiğimiz ayın başlarında ırkçı örgütlerin yasaklanması için kampanya başlatan 22 gençlik örgütü, ırkçılık karşıtı mücadelelerini yoğunlaştırdılar. Finlandiya halkına ırkçıların saldırılarına karşı ”Yeter artık” parolaıyla meydanlara çıkmaları çağrıları yapıldı.

Helsinki’nin Senatstorget Meydanı’nda yapılan gösteride konuşan Cumhurbaşkanı Tarja Halonen, dünyada tüm kadın ve erkeklere oy verme hakkını tanıyan ilk ülkenin Finlandiya olduğunu söyledikten sonra “Özgür ve dayanışmacı bir Finlandiya mesajının ülkenin sınırları dışında yankılanacağını umuyorum” dedi.

Gazeteci­Yazar Mikael Brunila, Finlandiya’yı yönetenlerin gelişmelerin ciddiyetini anlayamadıklarını ve mevcut yasaların yetersiz olduğunu belirtti ve faşist ve aşırı sağcı akımlara karşı mücadelenin önemine vurgu yaptı.

‘BARIŞCIL AVRUPA ÖLDÜ’

Sorunun sadece yasalar ve yasaları yapan politikacılarla sınırlı olmadığına dikkat çeken Brunila, “Sorun nefes aldığımız havada. Son zamanlarda oldukça boğucu oldu. Yüksek sesle konuşmalıyız: Barışcıl Avrupa öldü. Yeni yasalar ve polisin harekete geçmesi yeterli değil. Biz harekete geçmeliyiz. Sadece bugün değil her gün” diyerek ırkçılığa karşı kesintisiz mücadele edilmesinin önemini vurguladı.

Brunila, Merkez Partili Başbakan Juha Sipilä ile Ulusal Koalisyon Partisi üyesi bakanlar Paula Risikko ve Petteri Orpo’nun bir yandan ırkçılık karşıtı gösterilere katılırlarken aynı zamanda ırkçı ve Nazi destekçisi Olli Immonen’le aynı kabinede yer almalarının ikiyüzlülük olduğunu söyledi.

Helsinki Üniversitesi Öğretim Görevlisi Karin Creutz, Finlandiya’daki düşmanca atmosferde ırkçılık ve nefretin gelişme olanağını bulduğunu söyledikten sonra “Nefret ve karşıtlıkları yaygınlaştıranlar esas sorumluluğu taşıyor ama buna olanak tanıyanlar içinde bulunduğumuz iklimin ortağıdır” şeklinde konuştu.

Tammerfors, Jyväskylä, Kuopio, Uluåborg ve Joensuu yerleşim birimlerinde de meydanlara çıkan binlerce kişi, ırkçılık ve yabancı düşmanlığını protesto etti. Kuopio’da düzenlenen gösteriye katılan Finlandiya Başbakanı Juha Sipiliä, hükümetin şiddete başvuran aşırıların hareket alanlarını sınırlayacağını söyledi.

STOCKHOLM’DE IRKÇI VE IRKÇILIK KARŞITI GÖSTERİLER

İsveç’in başkenti Stockholm’de ırkçılık karşıtı gösteri yapıldı ve Finlandiya’da katledilen Jimi Kattunnen’i anmak için bir etkinlik düzenlendi. İsveç Direniş Hareketi ve Odin’in Askerleri’nin de aralarında bulunduğu ırkçı ve faşist gurupların İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenledikleri “Halkın Gösterisi” ırkçılık karşıtlarının direnişiyle karşılaştı.

Sergel Meydanı’nda bir araya gelen ırkçılık karşıtları, ırkçıların gösteri yaptıkları meydana yürüdü. Polis, gruplar arasında çıkabilecek çatışmaları engellemek için yoğun güvenlik önlemleri aldı. Irkçıların gösteri yaptığı meydanı bariyerlerle çevirdi. Bariyerin çevresinde toplanan ırkçılık karşıtları ırkçıları yuhaladılar ve gösteri boyunca ırkçılık ve faşizmi protesto eden sloganlar attılar.

Akşam saatlerinde de Ispanya’da yaşamını yitiren gönüllüler anısına dikilen La Mano anıtı önünde toplanan ırkçılık karşıtları, Finlandiya’da ırkçıların katlettiği Jimi Kattunnen anısına mumlar yaptılar ve anıta çiçekler bıraktılar.
 

ÖNCEKİ HABER

TEİS: Eczacıların tabelalarına dokunmayın

SONRAKİ HABER

12 yaşındaki çocuk parkta oynarken elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa