25 Eylül 2016 16:20

Perge ekolü ‘Dansöz Heykeli’

Perge’de 1981 yılı kazılarında ortaya çıkarılan ve Antalya Müzesi’nde sergilenen ‘Dansöz Heykeli’, Perge’nin ekolü kabul ediliyor. 

Paylaş

Antalya’nın Aksu ilçesinde bir zamanlar Pamfilya bölgesine başkentlik yapmış olan Perge’de 1981 yılı kazılarında ortaya çıkarılan ve Antalya Müzesi’nde sergilenen ‘Dansöz Heykeli’, Perge’nin ekolü kabul ediliyor. 
Tunç Çağı döneminde kurulduğu düşünülen ve Helenistik dönem boyunca eski dünya içerisindeki en zengin ve güzel şehirler arasında sayılan Perge’de Güney Roma Hamamı’nın olduğu bölgede 1981 yılı kazılarında bir ‘Dansöz Heykeli’ bulundu. 2 metre 25 santimetre boyunda ve MS 2’nci yüzyıla ait olduğu düşünülen dansöz heykeli, yapımında iki farklı mermer kullanılması nedeniyle Perge’yi ekol yapan en çarpıcı örnek olarak kabul ediliyor. 

Bir dönem Perge kazılarını üstlenen Prof. Dr. Jale İnan’ın öğrencisi ve 30 yıl boyunca hem Antalya Müzesi’nde görev yapan hem de çeşitli dönemlerde Perge kazılarında görev alan arkeolog Edip Özgür, bugün Antalya Müzesi’nde sergilenen dansöz heykelinin Perge ekolünün en çarpıcı örneği olduğunu söyledi. Heykelin eşsiz ve çok nadir olduğuna dikkat çeken Özgür şöyle konuştu: “Nadir olmasının sebebi, heykeldeki dansöz kadının vücudunun çıplak alanlarında beyaz mermer, giysili alanları ve saçları gibi bölgelerde de daha koyu renk, siyahımsı mermer kullanılmış. Dünyada bunun bir başka örneği yok. İki mermer türünün tek bir heykelde kullanıldığı örnekler Roma imparatorlarının büstlerinde var sadece. Ama Perge’nin bir ekol olduğunun en büyük kanıtı bu heykeldir. Perge bir heykel okulu mudur, ekolü müdür? Evet, çünkü böylesine zor bir heykelin yapılmış olması Perge ekolünün en çarpıcı örneğidir. Hepimizin hayranlıkla izlediği dansöz heykeli, Perge ekolünü dünyada eşsiz yapan en önemli kanıtsal heykellerinden biridir.” (Antalya/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Neşet Ertaş'la plak günlerine veda

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu'dan 2. yıl dönümünde “Adalet Yürüyüşü” açıklaması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa