25 Eylül 2016 16:17

Didim’de ‘Tales’ buluşması

Aydın’ın Didim ilçesinde düzenlenen ‘Tales’ buluşması, binlerce yıllık Milet Antik Tiyatro’da gerçekleştirildi.

Paylaş

Yunan filozof, felsefe ile bilimin öncüsü olarak adlandırılan Miletli Thales için doğduğu ve öldüğü yer olan Didim’in Milet Antik Kenti’nde buluşma düzenlendi. Didim Belediyesi, Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği (DİTAB), Turizm Araştırmaları Derneği (TURAD), Türk Matematik Derneği (TMD) ve Didim Turizm Derneği (DİTUR) işbirliğiyle düzenlenen Didim Tales Buluşması’na, çeşitli üniversitelerden konuşmacılar katıldı. Didim’in Balat Mahallesi’nde bulunan binlerce yıllık Milet Amfitiyatro’da yapılan etkinlikte; matematikçiler ve felsefeciler, Tales’i ve Tales’in günümüze kadar gelen matematik hesapları ile felsefeye bakışını paylaştı.

GELENEKSELLEŞECEK

Didim Belediye Başkanı CHP’li Ahmet Deniz Atabay, bu yıl ilkini düzenledikleri Tales Buluşması’nı geleneksel hale getireceklerini belirterek, “Tales, çağa yön vermiş çok yönlü bir bilim adamı. Önümüzdeki sene ‘Felsefe’ konusunu işleyeceğiz. Bu iki senede matematik ve felsefeden edindiğimiz bilgiler neticesinde, Milet’te Matematik ve Felsefe okulunu veya akademisini kurmayı düşünüyoruz” dedi. Amaçlarının bu topraklarda 2 bin 500 yıl yaşamış bir bilginin tekrar bu topraklarda yaşayan bugünkü insanlara iyi anlatabilmek olduğunu ifade eden Atabay, “Tales’in gösterdiği yolu, bugün halen bütün bilim dünyası takip ediyor. Bu çok önemli kişinin bu bölgede yaşamış olması, bizler için çok önemli bir kazançtır. Bunu öncelikle ülkemize, sonra tüm dünyaya tanıtmaya çalışacağız. Aynı zamanda çocuklarımıza, gençlerimize matematiği ve felsefeyi sevdirip, analitik düşünce yeteneğini aşılamak istiyoruz” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Danışmanı Ersin Balcı etkinlikte bir konuşma yaptı. 

SUNUMLAR YAPILDI

Türk Matematik Derneği (TMD) Başkanı Betül Tanbay’ın açılış konuşmasıyla başlayan buluşmada, Koç Üniversitesi’nden Attila Aşkar, “Tales: filozof, matematikçi ve futures’un mucidi”; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Ayşe Berkman, “Tales’in Hesapları”; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden David Pierce, “Kanıt kavramının öncüsü olarak Tales”; Boğaziçi Üniversitesi’nden Ali Karatay, “Tales ilk matematik felsefecisi miydi” ve Boğaziçi Üniversitesi’nden Alp Eden, “Cumhuriyet Dönemi Matematikçileri” konularında konuşma yaptı. (Aydın/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Akademik Özgürlükler Haftası başlıyor

SONRAKİ HABER

Mülteci kadınlar anlatıyor: Evde koca baskısı, sokakta ırkçılık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa