25 Eylül 2016 15:49

Corbyn yeniden lider: Tartışmalar bitecek mi?

İngiltere'de İşçi Partisi’nin yeniden lider seçmek için gittiği seçimlerde, Jeremy Corbyn tekrar lider seçildi. Arif Bektaş seçim sonuçlarını yazdı.

Paylaş

Arif BEKTAŞ
Londra

İngiltere'de İşçi Partisi’nin yeniden lider seçmek için gittiği seçimlerde, Jeremy Corbyn tekrar lider seçildi. 23 Haziran’da yapılan Avrupa Birliği referandumu sonrası, parti içinde başlayan tartışmalar sonrasında liderlik yarışı başlatıldı. Rederandumda ‘evet’ kampanyası yürüten İşçi Partisi, sonucun ‘hayır’ çıkmasının sorumlusu olarak Corbyn’i göstermiş ve istifaya çağırmışlardı. Bunun üzerine yeniden liderlik seçimi kararı alan parti, yapılan oylamanın da sonucunu önceki gün açıkladı.

OYLARINI ARTTIRDI

Aday olmak isteyenlerin olmasına rağmen, Corbyn’e karşı sadece bir aday çıkartıldı. Blairci olarak bilinen grup içinde tek aday üzerinde anlaşma sağlandı, genç ve karizmatik bir milletvekili olan Owen Smith aday gösterildi. Bütün çabalara rağmen Corbyn oylarını arttırarak 313 bin oyla tekrar parti lideri oldu. Kullanılan oyların yüzde 61.8’ini alan Corbyn’e karşı Owen Smith ise yüzde 38. 2’sini aldı. Corbyn, geçtiğimiz yıl yapılan seçimde yüzde 59.5 almıştı.

Toplam 504 bin oyun kullanıldığı seçimde 105 bin İşçi Partisi üyesi de sandık başına gitmedi. Corbyn son zamanlarda 313 bin oyla, Batı Avrupa ülkelerinde partisinin üyelerinin en fazla oyunu alan lider oldu. Ayrıca, Corbyn’in seçilmesi için partiye üye olan yüzbinlerle birlikte 609 bin üye ile şu anda İşçi Partisi Batı Avrupa’nın da en büyük partisi durumunda.

MESAJLARI OY ALDI

33 yıllık milletvekilliği dönemleri boyunca, sosyalizmin insanlık için tek kurtuluş olduğunu savunan Corbyn, sürekli partinin sol kanadının temsilcilerinden oldu. Lider olmasına hiç şans verilmezken, Corbyn’in söylemlerinin de ‘eski, çürümüş,  geri’ olduğu öne sürülüyordu. Ancak Corbyn, her seferinde politikalarını açıktan ifade etmekten de geri durmadı. Mesajları ve vaadleri arasında, özelleştirilen kurumların tekrar kamulaştırılacağını, sağlık servisinin özelleştirilmenin durdurulması, sağlık harcamalarına daha fazla bütçe ayıracağını, eşit eğitim sistemi getireceğini, asgari ücreti arttıracağını, zenginlerin daha fazla vergi vermelerini sağlayacağını, sosyal konutlar inşa ederek, herkesin kolayca ev sahibi olmasını sağlayacağını her toplantısında ve mitinginde söyledi.  Daha önce partiye hiç üye olmayan, özellikle de genç kuşakları partiye çekti ve oylarını da aldı. 

CORBYN POLTİKALARI NE KADAR DEĞİŞTİRECEK?

Önceki gün yıllık olağan konferansını Liverpool’da toplayan İşçi Partisi, liderlik seçimlerinin sonuçlarını da konferansın başladığı gün açıkladı. 5 gün sürecek konferans boyunca, partinin politikları tartışılacak. Sonuçların açıklanmasının ardından Corbyn yaptığı konuşmasında, partiyi daha fazla bütünleştireceğini ve kendisine oy vermeyen üyelerin ve karşısında duran milletvekilleri dahil, herkesin kendisinin arkasında bütünleşmesi çağrısında bulundu.  Corbyn’in özellikle dış politikada, NATO nükleer silahlanma ve silah ticareti konularında uzlaşması söz konusu olabilir. Corbyn’in “Yeni ve temiz bir sayfa açalım” derken bunu kastettiği tahmin ediliyor.  Blairci olarak bilinen sağcı ve sömürgeci politikalar izleyen partinin önceki yönetimleri, hala parti içinde etkin durumdalar. Bir çoğunun, liderlik seçimleri sonrasında Corbyn’le görüşerek birlikte çalışma arzusunda olduklarını söylemesine rağmen, milletvekilleri içinde Blairci olanların sayısı hala daha fazla. Buna rağmen, bir yıl içinde ikinci kez parti lideri olan, hatta oylarını arttırarak liderliğini sürdüren Corbyn, daha fazla engelle karşılaşmadan 2020 yılında yapılacak genel seçimlere Başbakan adayı olarak katılacak. Corbyn’in tavizlerinin ne kadar olacağı ve parti içindeki sağcılara ne zaman ve hangi düzeyde savaş açacağı bir kaç ay içinde netleşecek. Ortadoğu’da bir milyon insanın katledilmesine neden olan savaş kararını alan bir partiyi ne kadar değiştireceği de bir başka merak konusu. Çünkü parti proğramında da henüz bir değişiklik yapılmış değil. Bekleyip göreceğiz.

ÖNCEKİ HABER

Hayat kurtarmaya giden sağlıkçı canından oldu

SONRAKİ HABER

2019 Nobel Ekonomi Ödülü Esther Duflo, Abhijit Banerjee ve Michael Kremer’e verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa