25 Eylül 2016 15:41

CHP’den Bağdat Caddesi için önerge 

CHP,  Bağdat Caddesi’nde son dönemde kapanan işyerlerini gerekçe göstererek Meclis Araştırması istedi.

Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ve arkadaşları tarafından verilen araştırma önergesinde İstanbul’un en büyük caddelerinden biri olan Bağdat Caddesi’nde AVM’lerin yanı sıra bir çok dükkanın kepenk kapattığı belirtildi. Türkiye’nin ve Dünya’nın birçok başlıca markalarının Bağdat Caddesi’nde en az bir tane mağazasının olduğunun hatırlatıldığı önergede, “Bağdat Caddesi dünyanın sayılı caddelerinden biridir. Öyle ki 2008 yılındaki ekonomik krizden bile en az etkilenen yerlerden biri olmuştur. Bu süreçte Bağdat Caddesi’nde kira düşüşleri yüzde 3 kadar olsa da, Nişantaşı’nda bu oran yüzde 40’lara varmıştır” denildi. 

‘ESNAF KAN AĞLIYOR’

Piyasadaki nakit sıkıntısının Bağdat Caddesi esnafını da olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekilen önergede, “Gereken önlemler alınmadığı takdirde İstanbul’un dünyaya açılan pencerelerinden biri olan Bağdat Caddesi önemli oranda gerileyecektir. Bu  gerileme ise başta İstanbul ekonomisi olmak üzere ülke ekonomisini de yakından etkileyecektir. Eskiden boş dükkanın bulunmadığı Bağdat Caddesi’nde bir kaç sene önce boş dükkan bulunmazken, şu an caddedeki her üç dükkandan birinin boş olduğu göze çarpmaktadır. Ülkemizde perakende sektörünün en önemli merkezlerinden biri olan Bağdat Caddesi esnafı adeta kan ağlamaktadır” denildi.  

‘DİĞER CADDELERDE DE DURUM AYNI’

İstanbul’un önemli merkezlerinden olan İstiklal Caddesi, Kapalıçarşı, Laleli, Osmanbey gibi ekonominin can damarı olarak nitelendirilebilecek bölgelerde de aynı şikayetlerin yükseldiğine dikkat çekilen önergede şöyle dendi: “İstanbul’un ana arterlerinde meydana gelen terör olayları, darbe girişimi gibi talihsiz olayların ekonomik döngüye verdiği zararlar çeşitli teşvik yöntemleriyle yeniden canlandırılmalıdır. Bu noktada hükümet ve muhalefet partileri karar mekanizmalarında birlikte yer almalılardır. Bağdat Caddesi ve İstanbul’un önemli merkezlerinde artan ekonomik istikrarsızlığın sebeplerinin çözüm yollarının tespiti amacıyla Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 104 ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını saygılarımızla arz ederiz.” (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Tarımda üretim alanlarının sonuna gelindi

SONRAKİ HABER

Azez'de saldırı: 4 ÖSO mensubu yaşamını yitirdi, 7’si yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa