25 Eylül 2016 15:06

İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson yarın Ankara’ya geliyor

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, yarın Ankara'ya gelecek.

Paylaş

İngiltere’nin AB’den çıkarılmasına ilişkin Brexit referandumundan sonra Dışişleri Bakanlığı’na getirilen Boris Johnson, yarın Ankara’da en üst düzeyde temaslarda bulunacak

Ziyareti çerçevesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından kabul edilecek olan Boris Johnson, mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanı sıra AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ile görüşecek. Johnson ayrıca darbe girişimi sırasında ağır hasar gören TBMM binasını ziyaret edecek.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Boris Johnson, beraberinde bir heyetle, 15 Temmuz 2016 tarihinde anayasal düzenimizi hedef alan ve akim bırakılan darbe girişimi sonrasında Birleşik Krallık Hükümetinin ülkemizle dayanışmasını göstermek üzere 25-27 Eylül 2016 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirecektir” denildi. Açıklamada şöyle devam edildi:

“Yapılacak temaslarda ikili ilişkilerin yanısıra, güncel bölgesel ve uluslararası konuların ele alınması ve Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki kapsamlı işbirliğinin güçlendirilerek ileri taşınması imkânlarının değerlendirilmesi öngörülmektedir.”

SURİYE BAŞLICA KONU

Bu arada, BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyelerinden İngiltere'nin Dışişleri Bakanı Boris Johnson’un Ankara’da yapacağı görüşmelerde Suriye sorununun ağırlıklı bir konu olması bekleniyor. Irak’ta  planlanan Musul operasyonunun da gündeme gelmesi beklenen temaslarda Johnson’un  Brexit’e ilişkin bilgi vermesine kesin gözüyle bakılıyor. (ANKA)
 

ÖNCEKİ HABER

Boston’da bıçaklı saldırı: 6 yaralı

SONRAKİ HABER

Diyarbakır’da HDP’lilerden kayyumlara karşı oturma eylemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa