25 Eylül 2016 14:49

Kültürpark Platformu: Kültürpark'a yeni yapılar yapılmamalı

"Kültürpark'a Dokunma" plaftormu Büyükşehir Belediyesi'nin Kültürpark Projesi’ne tepki gösterdi.

Paylaş

Kamuoyunda tartışılan Büyükşehir Belediyesi'nin Kültürpark Projesi, İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu 27 Eylül Salı günkü toplantısında görüşülecek. İzmir açısından önem arzeden Kültürpark'ın geleceğinin belli olacağı toplantı öncesinde "Kültürpark'a Dokunma" plaftormu projenin Kültürpark'a aşırı müdahale içerdiğini belirterek tepki gösterdi. Platform, Kültürpark'ın inşaat olanı olmadığını vurgulayarak, ticari kullanıma açılmamasını istedi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanıp onay için İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na sunulmuş olan Kültürpark Projesi, 27 Eylül günü gerçekleşecek Kurul toplantı gündeme alınacak. Kurul, projeyi onaylarsa yapılmasının önünde yasal engel kalmayacak. Onaylamazsa, kabul etmediği bölümler ya revize edilecek yada projeden vazgeçilebilecek. Toplantı öncesinde Kültürpark'a Dokunma Platformu yazılı açıklamada bulundu. Açıklamada, projeye ilişkin itirazlar belirtilirken ve öneriler de sunuldu. Açıklamada, Kültürpark'a dair planlamalarla ilgili halkın ve kurumların da görüşlerinin dikkate alınması istendi. 

Belediye’nin ve projeye ticari açıdan yaklaşan şirket sözcülerinin açıklamalarının endişelerini daha da artırdığını ifade eden platformun açıklamasında "İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin çeşitli açıklamalarında yer alan “ticareti canlandırma, Kültürpark’a ticaret getirme” yaklaşımından ivedilikle uzaklaşılmalıdır. Belediyelerin görevi kamusal alanda ticaret düzenlemek değildir. Bu bağlamda kentin en önemli yeşil alanının çevresindeki bazı bölgelerin veya yapıların ticari potansiyeli gibi gösterilmesi son derece endişe verici bir söylemdir" denildi. 

'KÜLTÜRPARK İNŞAAT ALANI DEĞİLDİR'

Kültürpark'ın potansiyel inşaat alanı değil kent parkı olduğunun vurgulandığı açıklamada şunlara değinildi " Geçici olması kaydıyla inşa edilmiş olan fuar hangarları sökülmeli. Bu alan Kültürpark'ın varlık amacına uygun olarak ve diğer doğal alanlarla uyum sağlayacak yeşili, ağacı, doğayı, kültürü içeren bir düzenleme ile kent parkına dahil edilmelidir. Bu alanda Kültürpark'a kullanım, işlev ve inşaat yoğunluğu getirecek bir yapı kesinlikle yapılmamalıdır. Projede 'sergi-kültür' binası olarak tanımlanan yüksek inşaat yoğunluğuna sahip 'Kongre merkezi ve fuar binasının' yeri Kültürpark değildir. Kültürpark yeşil alan açısından oldukça kısıtlı kentimizin potansiyel inşaat alanı değil kent parkıdır". 


'PROJE KENTLİLERLE BİRLİKTE OLUŞTURULMALI'

Projenin Kültürpark'ın tarihsel ve mekânsal karakterine aşırı müdahale edildiğinin açıklamada "İzmir’in en değerli ve biricik yeşil alanı olan Kültürpark konusundaki kararları bu kentin yabancılarıyla değil, İzmir halkı ve İzmir kurumlarıyla birlikte oluşturmak bir ilke haline getirilmelidir. Kent bilinci ithal edilebilir bir şey değildir, mekânla ilgili anılara ve geçmişe sahip olmayı şart kılar.Gerçek anlamda halkın görüşlerinin önemsenmesi ve bilimsel gerçeklere dayalı kararlar üretmek isteniyorsa yukarıda yer alan maddelerin ilgili idareler tarafından önemsenmesi ve bu yönde kararlar geliştirilmesinin gerektiğini kamuoyuna duyururuz" denildi. (İzmir/EVRENSEL)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Demirtaş: Kürtçe bilmemem devletin ayıbıdır

SONRAKİ HABER

Adana'da ifade özgürlüğünü kullamanın bilançosu: 11 ayda bin 12 soruşturma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa