Şilili öğrenciler yine sokağa çıktı

Şilili öğrenciler yine sokağa çıktı

Şili’de hükümetin eğitim reformunu protesto eden öğrenci birlikleri başkent Santiago’da gösteri düzenledi.Yılbaşından bu yana ikinci kez düzenlenen gösteriye 100 bine yakın kişi katıldı. Göstericiler arasında üniversite ve lise öğrencilerinin yanı sıra veliler de yerini aldı. Eyleme polisin müdahalesi sonucu

Yılbaşından bu yana ikinci kez düzenlenen gösteriye 100 bine yakın kişi katıldı. Göstericiler arasında üniversite ve lise öğrencilerinin yanı sıra veliler de yerini aldı. Eyleme polisin müdahalesi sonucu 15 kişi gözaltına alınırken, bir kadın göstericinin başına aldığı darbe sonucu yaralandığı bildirildi. Polis, göstericilere karşı tazyikli su ve göz yaşartıcı gaz kullandı.

Şili’de öğrenciler yüksek öğrenim kredilerine uygulanan faizlerden ve Devlet Başkanı Sebastian Pinera’nın reform planı dahilinde eğitim harcamalarına getirilen kesintilerden şikayetçi. Hükümet, geçtiğimiz yılki benzeri gösteriler sonrası Şili’de eğitime ayrılan bütçeyi 700 milyon dolardan 1 milyar dolara yükseltmişti. Ancak öğrenciler, reform paketinin tamamen gündemden çıkarılmasını istiyorlar. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net