25 Eylül 2016 11:27

Üniversite yönetimi yargı kararını beklemedi

Süleyman Demirel Üniversitesi'nde düzenlenen Roboski anmasında saldırıya uğrayan 30'u aşkın öğrencinin okullarıyla ilişkisi kesildi. 

Paylaş

Cihan BAŞAKÇIOĞLU

Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nde (DTFC) okuyan 40 öğrenciye okuldan uzaklaştırma cezası verilmesinin ardından bir uzaklaştırma haberi de Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi'nden geldi. 

Süleyman Demirel Üniversitesi'nde 2015 yılında Roboski katliamında yaşamını yitirenleri anan öğrencilere önce ırkçı bir grup, ardından da polis saldırmıştı. 40 öğrencinin gözaltına alındığı saldırı sonrası emniyet tarafından öğrencilerin tümüne soruşturma açıldı. Emniyetin açtığı soruşturmanın peşinden üniversite rektörlüğü de öğrencilere soruşturma açtı ve yargı soncu beklenmeden 30'un üzerinde öğrencinin okulla ilişkisi tamamen kesildi.

KESİNLEŞMİŞ BİR MAHKEME KARARI YOK!

Öğrencilere tebliğ edilen belgede uzaklaştırma cezasına gerekçe olarak Yükseköğretim Disiplin Yönetmeliği’nin 9'uncu maddesinde yer alan "Mahkeme kararı ile kesinleşmiş olmak kaydıyla" işlenen suçlara yer verildi. Ancak öğrenciler hakkında açılan davada kesinleşen herhangi bir hüküm söz konusu değil. Emniyetin hazırladığı fezleke kapsamında öğrenciler hakkında "Örgüt üyesi olmak" ve "Örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla açılan dava, Isparta Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ediyor. Davanın ikinci duruşması önümüzdeki 5 Aralık'ta görülecek. 

ÜNİVERSİTE YÖNETİMİ KENDİNİ YARGININ YERİNE KOYDU 

Üniversite yönetiminin, kendisini yargının yerine koyarak öğrencilere hüküm giydirdiği ve uzaklaştırdığı tebliğ edilen metninde gözler önüne serildi. Dekan Vekili Prof. Dr. Mehmet Gürdal imzalı tebliğ metninde şu ifadelere yer verildi: "Üniversitemiz disiplin kurulunun ilgi (b) tarihli kararı gereği; Yükseköğretim Disiplin Yönetmeliğinin 9'uncu maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan 'Mahkeme kararı ile kesinleşmiş olmak kaydıyla, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, böyle bir örgütü yönetmek veya bu amaçla kurulan örgüte üye olmak, üye olmamakla birlikte örgüt adına faaliyette bulunmak veya yardım etmek' fiiline karşılık gelen 'YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMUNDAN ÇIKARMA' cezası ile ziye edildiniz" 

KARAR DİREK YÖK'TEN Mİ GELDİ?

Üniversite öğrencilere, kararın direkt olarak YÖK tarafından geldiğini belirtirken, öğrencilere "YÖK'ten gelen belgeleri imzalamak zorundaydık" şeklinde cevap verildiği öğrenildi. (Isparta/DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Şortum, subliminal mesajım

SONRAKİ HABER

İstanbul Çekmeköy’de balkondan atladığı iddia edilen kadın hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa