Esad: Ankara fantezi peşinde

Esad: Ankara fantezi peşinde

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Rus televizyonu Rossiya 24’e verdiği röportajında, ülkede artan “terör olaylarının” Türkiye ve diğer komşularını da etkileyeceğini söyledi. Türkiye’nin muhalif gruplara silah tedarik ettiği iddialarıyla ilgili ellerinde kanıt olmadığını kaydeden Esad, Ankara yönetiminin Suriye’y

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye topraklarında tampon bölge oluşturulması ve Suriye yönetiminin değişmesi gerektiği yönündeki çağrılarını hatırlatan muhabir, “Türkiye’nin bundan ne gibi bir çıkarı olabileceğini” sordu. Esad da cevabında, “Onların hiçbir çıkarı yok. Sıkı temas halinde olduğumuz diğer nüfuzlu Türk politikacılardan edindiğimiz bilgilerden yola çıkarak şunu söyleyebilirim, Türkiye’nin böyle bir niyeti yok. Bazı Türk siyasi yetkililer aşırı şekilde fantezi kuruyor. Görüştüğümüz Türk yetkililerin çoğu Suriye’deki durumu gayet iyi biliyor, olumlu ve olumsuz yönünü de. Onlar Suriye’deki herhangi bir gelişmenin dolaylı veya doğrudan Türkiye’yi de etkileyeceğinin farkında” dedi.

‘TÜRK POLİTİKACILAR KENDİNİ AKILLI ZANNEDİYOR’

Herhangi bir kaos ve terörizmin Türkiye dahil Suriye’ye komşu olan ülkelerde ortaya çıkmasının kaçınılmaz olduğunu öne süren Esad, “Çünkü biz komşuyuz. Onlar bunu gayet iyi biliyor. Ama dediğim gibi bazı Türk politikacılar fantezi kuruyor, kendilerini akıllı zannediyor” diye konuştu. Kaçak silah sevkiyatı ile ilgili muhabirin sorularına yanıt veren Suriye lideri, “Şunu bilmenizi isterim, ne Suriye ne de komşu ülkeler kaçak silah sevkiyatını kontrol altına alamıyor. Silahların çoğu Lübnan ve Türkiye’den geliyordu. Ama bu ülke yönetimlerinin kaçak silah sevkiyatına yardımcı oldukları hususunda elimizde kanıt yok” şeklinde konuştu. Muhabirin, “Anlaşılan Türkiye muhalefete yardım ediyor” yorumuna da cevap veren Esad, şu ifadeleri kullandı: “Siyasi olarak evet. Bazı siyasi yetkili ve kurumlar bu faaliyetle meşgul oluyor. Başkalarına gelince ise onların muhalefete yardım ettikleri hususunda kanıtımız yok. Ama hepimiz şunu iyi biliyoruz ki, onlar bu faaliyetlere göz de yumabilir. Kaçakçılık faaliyetleri de dahil.”

BATIYA KAOS UYARISI

Rusya ve Çin’in çabalarının bölge istikrarının garantisi olduğuna değinen Esad, “Rusya ve Çin beni desteklemiyor. Onlar bölgenin istikrarını önemsiyor. Suriye’nin bölgedeki rolü ve öneminin farkındalar” ifadelerini kullandı. Esad, Rusya ve Çin’in desteğinin olmaması durumunda tüm bölgenin kaosa sürükleneceğini savundu.

Ortadoğu’da batılı ülkelerin kaos ve terörü tetiklediğini kaydeden Esad, “Oluşturulan terör, Avrupa’nın kendisini de etkileyecek. Orası bizim coğrafyamızdan uzak değil. Eğer Suriye’de kaos ekerseniz, bu doğrudan bunu destekleyenleri de etkiler” uyarısını yaptı.

Ellerinde Suriye ordusuna karşı savaşırken yakalanan yabancı ülke vatandaşları olduğunu, dünya kamuoyu ile bunları paylaşacaklarını vurgulayan Esed, “Onların birçoğu öldü. Bazıları da yakalandı. Bunları dünyaya göstereceğiz” dedi. Özgür Suriye Ordusu için “Ne özgür ne de ordu” ifadesini kullanan Esad’a göre, silah ve cephanesini dış ülkelerden alan bir yapının bağımsız olması imkansız.

‘YAPTIRIMLAR HÜKÜMETİ ETKİLEMEDİ’

Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlardan Suriye ekonomisinin etkilendiğini ifade eden Suriye lideri, “Biz bu zorlukların üstesinden gelmek için alternatif bulabiliyoruz. ABD ve Avrupa tüm dünyayı kapsamıyor. Batılı olmayan ülkelerle harika ilişkilerimiz var” dedi. Esad, Suriye ekonomisinin tarıma dayalı olması sebebiyle sıradan vatandaşın ve hükümetin yaptırımlardan etkilenmediğini, sadece lüks tüketim açısından bir kısım zorlukların doğduğunu sözlerine ekledi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net