24 Eylül 2016 21:16

Diyarbakır'da yürüyen öğretmenler gözaltına alındı

Diyarbakır'da 'insan zinciri' oluşturarak yürüyüşe geçen öğretmenlere müdahalede bulunan polis 17 öğretmeni gözaltına aldı.

Paylaş

Diyarbakır'da görevden alınan Eğitim Sen üyeleri Diclekent mahallesinde bir araya geldi. Buradan Park Orman'a kadar "insan zinciri" oluşturarak yürüyüşe geçen öğretmenlere polis müdahalede bulundu. 17 öğretmen darbedilerek gözaltına alındı.

eğitim Sen üyesi 50 öğretmen, açığa alınmaları protesto etmek amacıyla Kayapınar İlçesi Diclekent Bulvarı'nda toplandı. Yüzlerce polisin etraflarını sardığı öğretmenler, insan zinciri oluşturmak istedi. Polis, kaldırımda sıralanan öğretmenlerin dağılmasını istedi. Bir süre oldukları yerde bekleyen öğretmenler, daha sonra Eğitim-Sen 2 Nolu Şube'ye geçmek üzere yürüyüşe geçti. Bu sırada, ileride bulunan başka bir öğretmen grubu da kaldırımda el ele tutuşarak insan zinciri oluşturdu. Polis, el ele tutuşarak zincir oluşturan 17 öğretmeni gözaltına aldı. Arkadaşlarının gözaltına alınmasına tepki gösteren başka bir grup öğretmene ise polis dağılmaları konusunda uyarı anonsu yaptı. Bir polis müdürü gruba, "Lütfen dağılın bu bir kanunsuz eylemdir. Yapmış olduğunuz kanunsuz eylem Diyarbakır'a ve çevredeki kafelerde oturan insanlarımıza zarar veriyor. Son kez uyarıyorum, yapmış olduğunuz protesto eylemlerine müdahale edeceğiz" dedi. Bu sırada bazı öğretmenler, "Biz öğretmeniz, sizin öğretmeniniz olmadı mı? Sizlerin de çocuklarını okuttuk" diyerek tepki gösterdi. 

Anonslardan sonra öğretmenler, Eğitim-Sen 2 Nolu Şube binasına gitti. Eğitim Sen binasına geçen öğretmenleri takip eden polisler, şube binasını abluka altına aldı. Burada konuşan KESK Diyarbakır Dönem Eş Sözcüsü Selahattin Alp, gözaltına alınan arkadaşlarının derhal serbest bırakılmasını istedi. Polis ablukasının kalkmasıyla öğretmenler binadan ayrıldı. (DİYARBAKIR)

ÖNCEKİ HABER

Erzincan'da yüzlerce kişi öğretmenlerine sahip çıktı

SONRAKİ HABER

Avesta Yayınları'nın bir kitabı yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa