24 Eylül 2016 11:18

Göteborg Kitap Fuarı’nda ırkçılık karşıtı protesto

Göteborg Kitap Fuarı’nda ağızlarını bantlayan yüzlerce yazar, insan zinciri oluşturarak ırkçı ve yabancı düşmanı Nya Tider dergisini protesto etti.

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

22 Eylül günü başlayan ve İskandinavya’nın en büyük fuarı olma özelliğini taşıyan Göteborg Kitap Fuarı’nda ağızlarını bantlayan yüzlerce yazar, bir insan zinciri oluşturarak ırkçı ve yabancı düşmanı Nya Tider (Yeni Zamanlar) dergisinin fuarda yer almasını protesto etti.

Nya Tider’i protesto edenler arasında yer alan İsveç Yazarlar Birliği Başkanı Gunnar Ardelius, gazetemize “İsveç’te ifade özgürlüğünün 250. yılının kutlandığı günlerde basın ve ifade özgürlüğüne yönelik en kapsamlı saldırılar aşırı sağcı gruplardan geliyor. Bu nedenle de Yazarlar Birliği olarak Nya Tider’in fuara katılmasını protesto ediyoruz” açıklamasını yaptı.

‘IRKÇILIK MEŞRULAŞTIRILIYOR’

Fuara katılan yazarlardan Gazeteci Kurdo Baksi de, ırkçıların faaliyetlerini araştıran Expo dergisinin redaktörlüğünü yaptığı dönemde Nya Tider’in bugünkü sorumlusunun kendisini tehdit ettiğini söyledi. Baksi, “PEN’in yaptığı bir araştırma yazarların yüzde 30’unun ırkçılar tarafından tehdit edildiğini gösterdi. Irkçılık ve yabancı düşmanlığı meşrulaştırılıyor. İsveç’te 33 yıllık gazetecilik yaşamında görmediğim şeylere tanık oluyorum. Dün İsveç Devlet Televizyonu’na ırkçılar çıkarıldı ve iki ayrı programda toplam 15 dakika konuşturuldu. Irkçıların mülteci ve göçmenlere karşı açıktan saldırmalarına zemin hazırlanması korkunç bir şey. İsveç vatandaşı olarak ırkçılığın meşrulaştırılmasından utanç duyuyorum” şeklinde konuştu.

Öte yandan bu yılki kitap fuarında, İsveç vatandaşı Dawit İsaak’ın Eritre’de 15 yıldan beri yargı karşısına çıkarılmadan tutulması, ailesi ve avukatlarla görüştürülmemesini protesto etmek için de bir gösteri düzenlendi. Konunun ele alındığı seminer ve konferanslar düzenlendi.

ALTERNATİF FUAR DÜZENLEDİLER

Irkçı ve yabancı düşmanlarının fuara katılmasına tepki gösteren bazı dergi ve yazarlar, Göteborg Kitap Fuarı’nı boykot ederek alternatif bir kitap fuarı düzenledi. “Radikal Kitap Fuarı” olarak adlandırılan ve yarın akşama kadar devam edecek olan fuarda özellikle ırkçı ve yabancı düşmanı akımları mercek altına alan seminer, panel ve konferanslar düzenleniyor.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Soylu: Geçici korucular kalıcı olacak, ağır silah verilecek

SONRAKİ HABER

Diyarbakır'da çatışma: 1 asker ve 1 HPG'li yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...