24 Eylül 2016 04:55

Annesinin özgürlüğü için eylem yaptı: Mamma kom, hem*

11 yaşındaki Edit Furhoff, 15 aydan beri Gürcistan’da tutulan annesine kavuşmak için İsveç Dışişleri Bakanlığı binası önünde bir eylem gerçekleştirdi.

Paylaş

Murat KUSEYRİ 
Stockholm

Elinde annesinin resminin bulunduğu “Anne eve gel” yazılı dövizi taşıyan Edit, kendi el yazısıyla yazdığı basın açıklamasını okuduktan sonra, açıklamayı basın mensuplarına dağıttı. 15 aydan beri annesi olmadan yaşamak zorunda kaldığını söyleyen Edit, “Bazen çocuk mu yetişkin mi olduğumu bilmiyorum” diyerek başladığı konuşmasında annesine olan özlemini, annesini üzmemek için duygularını nasıl gizlediğini dile getirdi. “Artık bir şeylerin olmasını ve annemin gelmesini istiyorum” diyen Edit, aradan bir yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen durumda değişiklik olmadığını söyledi ve İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström’e annesinin geri dönebilmesi için girişimde bulunması çağrısı yaptı.

TÜRKİYE İSTEDİĞİ İÇİN TUTULUYOR

Aysen Furhoff, geçtiğimiz yıl bir arkadaşıyla görüşmek için gittiği Gürcistan’da Türk Hükümeti tarafından Interpol aracılığıyla arandığı gerekçesiyle tutuklanmıştı. 3 ay tutuklu kalan Furhoff, kefaletle serbest bırakılmış ancak Gürcistan’ı terk etmesi yasaklanmıştı. Furhoff’un tutuklanması ve Gürcistan’da tutulması İsveç’te tepkilere yol açmış, çoğunluğu kadın örgütü, 15 dernek ve kuruluş ortak bir açıklama yaparak Furhoff’a uygulanan yasağın kaldırılmasını talep etmişti. Örgütler adına oluşturulan komite de, İsveç Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüşerek Furhoff’un İsveç’e gelmesi için girişimde bulunmasını istemişti. İsveç Dışişleri Bakanlığı hukuki sürece müdahale etmelerinin mümkün olmadığını söylerken, örgütler, İsveç’in Gürcistan hükümetine siyasi baskı yapmasını talep ediyor. Ayşen Furhoff, geçtiğimiz hafta Gürcistan’da Tiflis’teki Adalet Sarayı’nda İsveç’e izin verilmesi talebiyle açlık grevine başlamış, ancak polis tarafından göz altına alınarak Çarlık Rusya’sı döneminden kalma “Yönetimsel özgürlükten men etme” cezasına çarptırılmış ve 8 gün cezaevinde tutulmuştu.

İSVEÇ’TEN DESTEK GÖRMEDİM

İsveç devlet televizyonunda dün yayımlanan söyleşisinde Furhoff, “Dışişleri Bakanlığına güvenimi yitirdim. Onlar beni temsil etmiyor. İsveç pasaportum var ve İsveç vatandaşıyım, ama kendimi İsveçli hissetmiyorum. İsveç’ten destek görmedim” diyerek serbest bırakılması için İsveç’in girişimde bulunmamasına tepki gösterdi. Türkiye’de 5 yıl cezaevinde yatan Furhoff, tahliye edilmesinden sonra “Devrimci Kıvılcım Hareketi” davasında ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

(*) Anne eve gel

ÖNCEKİ HABER

İşçilere 'Kırk katır mı kırk satır mı' dayatılıyor

SONRAKİ HABER

Konut satışları yarı yarıya düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa