23 Eylül 2016 11:34

CHP'li Yeşil ve Yarkadaş, TBMM'deki ağaç kıyımını eleştirdi

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ve Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, TBMM’deki ağaç kıyımına sert tepki gösterdi.

Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ve Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, TBMM’deki ağaç kıyımına sert tepki gösterdi. Ortak açıklama yapan CHP’li vekiller, “TBMM’de restorasyon adı altında büyük bir kıyım yaşanıyor” dedi.

TBMM’nin yeni hizmet binasının devreye girmesinden sonra boş olan eski hizmet binasında yıkım çalışmalarına başlandı. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yeterli güvenlik önlemlerinin olmadığı gerekçe gösterilerek yıkım kararı alınan milletvekillerinin kullandığı eski halkla ilişkiler binasının yıkımı ağaç katliamı görüntülerine sahne oldu. Alana giren ekskavatörler bina yıkımının yanında tarihi ağaçlara da büyük oranda zarar verdi. Alanda  çeken diğer önemli bir husus da çalışan işçilerin baret, iş botu, iş yeleği gibi önleyici güvenlik tedbirlerini almaması oldu.

TBMM kampüsünde 2011 yılında hayata veda eden ödüllü mimarlardan Behruz Çinici’nin yenisi yapılana kadar milletvekillerinin çalışma ofisi olarak kullandıkları A ve B blokları bulunuyor. Ayrıca, Çinici’nin oğluyla birlikte yaptığı 1995 yılı Ağa Han Mimarlık ödülü kazanılan TBMM Camisi de var. Ancak meclis camisi tescilli yapılar arasında yer aldığı için yıkılması mümkün değil.

Olaya sert tepki gösteren Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, “ İki yıldır boşta bekletilen binalar yasama yılının başlamasına çok az bir süre kala yıkılmaya başlanıyor. Ağaçlar iş makinesi vasıtasıyla yıkılarak alandan gizlice çıkarılıyor. Yıkım alanına çok yakın bulunan çalışma odalarında toz ve gürültüden dolayı çalışamaz duruma geldik. Cam açılamıyor. Alanda büyük iş güvenliği eksiği mevcut. Çalışan işçilerin iş güvenliği ekipmanları yok denecek kadar az. Baret, iş botu gibi temel eksiklikler var. Konu hakkında en kısa zamanda TBMM Başkanı İsmail Kahraman’la görüşüp çalışma alanına ait görüntüleri kendisine ileteceğim” şeklinde konuştu.

YARKADAŞ: BU AĞAÇ KATLİAMIDIR

Konu hakkında açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ise “TBMM Kampüsü içinde bulunan bölgede iş makinalarının yıkım çalışmalarına başladıktan sonra güvenlik amaçlı paravanların çekilmeye başlandığını ifade etti. Türkiye’nin kalbi olan ve tüm yasaların çıktığı TBMM’de iş güvenliğine verilen önem utanç verici. Ağaçlar ekskavatörlerle tahrip edilip taşınıyor. Bu düpedüz ağaç katliamıdır. Vahşettir. Yıkım esnasında göz gözü görmüyor. Biz iş güvenliğini TBMM’de yerleştiremezsek inşaat sektöründe kontrolü sağlayacağız. Buradaki binayla ilgili Mimarlar Odası’nın görüşleri dikkate alınmadı. Açılan davalar sonucu belirli bir kısım korumaya alındı (cami bölümü). Ödüllü binanın bu şekilde yıkılmasının oldukça üzücü söyleyen CHP'li Vekil, ‘bu kıyımı derhal durdurun’ çağrısı” yaptı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Kısa film festivali temasını Tarık Akan’a ayırdı

SONRAKİ HABER

Bütçe eylül ayında 18 milyar lira açık verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa