23 Eylül 2016 01:06

Başbakan mırıldan derse sokaktaki tekmeyi hak görür

Başbakan’ın açıklamalarını Evrensel'e değerlendiren Avukat Selin Nakıpoğlu: Başbakan mırıldan geç derse sokaktaki tekme atmaya hak görür.

Paylaş

Başbakan Binali Yıldırım, Hürriyet Gazetesi Yazarı Ahmet Hakan ile mülakatında, İstanbul’da Ayşegül Terzi’ye şort giydiği için tekme atan saldırganın önce serbest bırakılıp sonra tutuklanmasına ilişkin de konuştu. Yıldırım, “Normal bir insanın yapacağı bir iş değil yaptığı. Hoşuna gitmeyebilir, mırıldanırsın” dedi. Başbakanın sözlerini değerlendiren Avukat Selin Nakıpoğlu, “Başbakan mırıldan derse sokaktaki de tekme atmayı kendine hak görüyor” diye konuştu.

Başbakan Yıldırım soruya ilişkin Ahmet Hakan’a verdiği yanıtta “Ben onun normal bir adam olduğunu düşünmüyorum. Normal biri değil. Çünkü normal bir insanın yapacağı bir iş değil yaptığı. Hoşuna gitmeyebilir, mırıldanırsın... Bu adamın geçmiş kayıtlarına bakılırsa bir tıbbi sorunu olduğu çıkacaktır. Hal ve hareketlerinde de bir gariplik var. Gülüyor mülüyor” diye konuştu.
Saldırganın gözaltına alınıp, serbest bırakılıp sonra tutuklanmasına ilişkin ise “Gözaltına alındı, serbest bırakıldı, sonra tutuklandı. Bizim adalet sistemimizde de bir sıkıntı var. İşe kitabi bakılıyor, işin toplumsal tarafı nedir, toplumdaki karşılığı nedir düşünülmüyor. Kanuna göre birisine fiili bir saldırıda bulunmanın durumu nedir, ona bakılıyor. Sonra düzeltiyorsunuz ama düzeltme hasarı ortadan kaldırmıyor” diye konuştu. 
Başbakan’ın açıklamalarını Evrensel'e değerlendiren Avukat Selin Nakıpoğlu “Sayın Başbakan konuşmasında tepki verilmesini söylüyor. ‘Canım tekme atılır mı, o kadını taciz et, yaşam şekline müdahale et, ama tekme atma’ diyor. Başbakan mırıldanan geç derse sokaktaki tekme atmaya hak görür” dedi.

‘AKIL SAĞLIĞI YERİNDE DEĞİLSE GÜVENLİĞİ NASIL SAĞLAYACAK?’

“Ben bir kadın olarak Başbakandan ‘Etek boyuna, şortuna, rujuna, karışma, giyimine, yaşam şekline müdahale etme’ demesini bekliyorum” diye konuşan Nakıpoğlu, Yıldırım’ın “Bu adamın geçmiş kayıtlarına bakılırsa bir tıbbi sorunu olduğu çıkacaktır” sözlerine de tepki gösterdi. Nakıpoğlu, “Biz erkek şiddetiyle mücadele ederken bu mazeretleri mahkeme salonlarında duymaya alışığız. Erkeklere göre şiddet gösteren erkek her zaman mazeret sahibi. Erkek şiddeti ‘İşsiz, akli dengesi yerinde değil, karısı açık seçik giyiniyormuş...’ gibi pek çok mazeret ile açıklanmaya çalışılıyor. Başbakan da ‘Akıl sağlığı yerinde değil’ diyor. Ben de soruyorum “Madem akıl sağlığı yerinde değil, öyleyse neden güvenlik görevlisi olarak çalışıyor? Akıl sağlığı yerinde olmayan biri kimin güvenliğini nasıl sağlayabilir?” diye sordu. 
Başbakanın “Bizim adalet sistemimizde de bir sıkıntı var” sözlerini de değerlendiren Avukat Nakıpoğlu, “Bu haberi sosyal medyada öğrendik. Abdullah Çakıroğlu önce gözaltına alındı, sonra serbest bırakıldı, sonra tekrar gözaltı ve tutuklama karar çıktı. Herkes tutuklamanın tepki üzerine yapıldığını, sosyal medyanın ne kadar önemli, olduğunu söyledi. Adalet sistemindeki sıkıntının geniş anlamda değil, kadına yönelik şiddete bakışında tam da sayın başbakanın dediği gibi toplumsal boyutunu düşünerek karar vermeli. Abdullah Çakıroğlu, isimli saldırgan TCK’nin hürriyete karşı suçlar bölümünde yer alan TCK 115/3 ile hüküm altına alınan fiili işlemiştir. Ayşegül Terzi’nin yaşam tarzına ilişkin tercihine müdahale etmiş ve cebir kullanmıştır. Bu arada sadece tekme değil, mırıldanmak da müdahaledir. Bu maddeye göre 1 ile 3 yıl hapis cezası öngörülüyor. Ancak hürriyete karşı toplumda kadınların kendilerini güvende, huzurlu hissetmeleri ile doğrudan ilintilidir. Bu tekme alelade bir tekme değildir. Kadınlar bu tekmenin aslında neye tepki olarak atıldığını çok iyi biliyor. O sebeple serbest bırakılma kararını veren savcının bu hassasiyetleri gözetmesi gerekir” diye konuştu.

TEPKİ GÖREN OLAYLAR MÜNFERİT GİBİ GÖSTERİLİYOR

“Toplum bir olaya yoğun tepki gösterdi diye hemen o olayla ilgilenip münferit bir olaymış gibi muamele yapılarak kadına ve çocuklara yönelik şiddete karşı mücadele edilmez. Örneğin, Ensar yurtlarında çocuklara tecavüz edilmesi ile ilgili olaya ilişkin yargılama çok hızlı yapıldı, ağır cezalar verildi. Ancak bu olayda toplumsal adalet duygusu tatmin edildi mi?” diye soran Avukat Nakıpoğlu “Biz biliyoruz ki erkek şiddeti münferit değil sistematiktir” dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Eğitim Sen: MEB proje okullarda kıyım yapıyor

SONRAKİ HABER

Hrant Dink Vakfı'nın "Kayseri" konferansı gerekçe gösterilmeden yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa