23 Eylül 2016 04:35

Bir yanda kayyım öbür yanda yıkım

Mardin'in Nusaybin ilçesinden yansıyan bir fotoğraf ilçedeki yıkımı gözler önüne serdi. 

Paylaş

Sokağa çıkma yasağının devam ettiği yerlerde mahallerde yıkımlar da sürüyor. Mardin'in Nusaybin ilçesinden yansıyan bir fotoğraf ilçedeki yıkımı gözler önüne serdi. 
7 aydır sokağa çıkma yasağının sürdüğü mahallelerden biri olan Kanîka’da bir cami ve binanın dışında tüm yapılar yerle bir edildi. 
Mardin’in Nusaybin ilçesinde 14 Mart 2016 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı 9 mahallede 134 gün sonra kaldırılırken, 6 mahallede hâlâ devam ediyor. Tel örgülerle çevrilen ve insanların geçişine izin verilmeyen Êlika, Kanîka, Şehît Gelhat ve Koçer mahalleleri harabeye çevrilirken, 2 ayı aşkındır mahallelerde kepçelerle yıkım sürüyor. Kanîka Mahallesi’nde ait fotoğraf karesi ilçede yaşanan yıkımı gözler önüne seriyor.
7 aydır giriş ve çıkışları yasak olan Kanîka Mahallesi’ndeki yıkımda sadece bir cami ve bir binanın ayakta kaldığı görülürken, iş makineleri cami ve bir bina dışında mahalleyi tümden yıkıyor. 
Kanîka Mahallesi, Qamişlo sınırının sıfır noktasında bulunan ve dünyanın ilk üniversitesi olan Nisîbîs Üniversitesinin kalıntılarının bulunduğu mahalle olarak da biliniyor. 

SUR’DA 300 GÜNDÜR YIKIM SÜRÜYOR

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde de 28 Kasım 2015’te ilan edilen ve 6 mahallede halen süren sokağa çıkma yasağında yıkım ve talan sürüyor. Yasağın devam ettiği Hasırlı, Cemal Yılmaz, Dabanoğlu, Fatihpaşa, Savaş ve Cevatpaşa Mahallelerinde, hiçbir evden eser kalmadı. Sokağa çıkma yasağının başladığı günden bu yana mahallelerdeki hemen her ev yıkılırken, 6 mahallede yıkımdan arda kalan molozlar ise Özel İdare Müdürlüğüne ait araçlar ile çıkarılıyor.
Özellikle Hasırlı Mahallesi’nde evlere yönelik yıkım yoğunlaştırıldı. Mahallede yıkımdan kalan molozları taşıyan kamyonlar zırhlı araçlar eşliğinde ilçeden çıkıyor. İlçeden çıkarılan molozlar Dicle Üniversitesi çevresine dökülüyor. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

DBP kayyımları AYM ve AİHM’e götürecek

SONRAKİ HABER

Evimiz yanıyor!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...