Kılıçdaroğlu Başbakana Cumhuriyet, Sözcü ve Evrensel'i sordu

Kılıçdaroğlu Başbakana Cumhuriyet, Sözcü ve Evrensel'i sordu

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet, Sözcü ve Evrensel gazetelerinin kapatılmasına dair iddiaları sordu. Başbakan iddiaların doğru olmadığını söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasında AKP Genel Merkezi’nde gerçekleşen görüşmeden kulislere sızan bilgilere göre, tutuklanan gazeteciler ve kapatılma iddiaları ortaya atılan gazeteler de masaya yatırıldı.

Gazete Duvar'dan Hülya Karabağlı'nın haberine göre, Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerin durumunu Başbakana ayrı bir parantez olarak açıkladı. CHP liderinin tutuklu gazeteci ve yazarlar Lale Kemal, Necmiye Alpay, Aslı Erdoğan, Ali Bulaç örneklerini vererek bu isimlerin bir kısmının yayın danışmanı olarak görev yaptıklarına dikkat çektiği belirtildi.

‘KAPATILACAK GAZETELER’ İDDİASI DA GÜNDEME GELDİ

CHP liderinin, “Gazeteleri kapattınız, bu isimleri neden aldınız“ dediği kaydedildi. Kılıçdaroğlu’nun Başbakana ayrıca Cumhuriyet, Sözcü ve Evrensel gazetelerinin kapatılmasının doğru olmayacağını söylediği ve Başbakan Yıldırım’ın da bu iddiaların doğru olmadığı yönünde yanıt verdiği belirtildi.

12 EYLÜL’DEKİ GENELGE

CHP liderinin 12 Eylül döneminde cuntanın, imzasız ihbar mektuplarının işleme konulmaması yönünde bir genelge çıkardığını hatırlattığı, benzer bir uygulamanın 15 Temmuz için de hazırlanmasını önerdiği kulislere yansıdı. Başbakan Yıldırım’ın ise bu öneriye soğuk bakmadığı belirtildi. CHP, bu genelgenin geriye dönük işletileceği görüşünde. Üniversiteden ihraç edilen ya da açığa alınan akademisyenlerin de görüşmede gündeme geldiği öğrenildi. Başbakanın listenin YÖK’ten gelen isimler doğrultusunda hazırlandığı, yeniden bakılacağı sözü verdiği öğrenildi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net