21 Eylül 2016 15:46

İşçi direnişine OHAL yasağı!

Bursa Valiliği, OHAL’i ileri sürerek Gemlik’te bulunan MSC/Medlog Lojistik işçilerinin direnişine keyfi yasak getirdi.

Paylaş

Bursa Valiliği, OHAL’i ileri sürerek Gemlik’te bulunan MSC/Medlog Lojistik işçilerinin direnişine keyfi yasak getirdi. Nakliyat-İş Sendikasına üye oldukları için firmanın İstanbul/Esenyurt, Gebze/ Muallimköy, İzmir, Mersin ve Gemlik’te bulunan işyerlerinde işten atılan işçiler 20 gündür direnişlerini sürdürüyordu.

Sendikanın firmanın kanunsuz şekilde işçi attığı yönünde suç duyurusuna karşın, Bursa Valiliği İl Olağanüstü Hal Bürosu 19 Eylül 2016 tarih ve 2016/6 Sayılı Kurul Kararı ile 2935 Sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 11/m maddesini ileri sürerek Gemlik MSC/ Medlog Lojistik önündeki eylemi yasakladığını bildirdi.

İŞÇİ DİRENİŞİNİN DARBEYLE NE İLGİSİ VAR

Bu karara tepki gösteren sendika yaptığı yazılı açıklamada “23 Temmuz 2016’da tarih ve 29779 Sayılı Resmi Gazete de OHAL ile ilgili Kararname yayınlanmıştır. Bu Kararnamede Amaç ve Kapsam Maddesi: ‘Bu Kanun Hükmünde Kararnamenin amacı 20/07/2016 tarihli ve 2016/9064 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla ülke genelinde ilan edilen olağanüstü hal kapsamında darbe teşebbüsü ve terörle mücadele çerçevesinde alınması zaruri olan tedbirler ile bunlara ilişkin usu ve esasları belirlemektedir.’ Anayasal haklarını kullanarak sendikaya üye olduğu için, kanunsuz lokavt uygulanarak işten çıkartılan sendikamız üyesi işçileri yasal haklarına sahip çıkma ve işe geri dönmeyi amaçlayan eylemin, darbe teşebbüsü ile, terörle mücadele ile ne ilgisi var? Bursa Valiliği, keyfi, hukuksuz bir karar almıştır. Bu kabul edilemez. İstanbul/Esenyurt, Gebze, İzmir ve Mersin’de de aynı içerikte hak mücadelesi devam etmektedir. Oralarda da OHAL var” dedi.

İŞVEREN YANLISI BİR KARAR

Bu kararın kanunsuz lokavt uygulamasını cesaretlendiren işveren yanlısı bir karar olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “2935 Sayılı OHAL Kanun’da Valilerin, işçi çıkartmaları izne bağlayan, erteleme kararı alma yetkileri de vardır. Bursa Valiliği işverenlerden yana değil tarafsız kamu görevi yapacaksa o zaman bu yetkisini niye kullanmıyor? MSC/ Medlog Lojistik’te Sendikamıza üye olduğu için işten çıkarmalara niye müdahale etmiyor?” Açıklamada mücadelenin süreceği bildirildi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Mersin’de açığa alınan emekçiler itiraz dilekçelerini verdi

SONRAKİ HABER

2019 Afrika Uluslar Kupası'nda Senegal'i 1-0 yenen Cezayir şampiyon oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa