20 Eylül 2016 10:40

Cumartesi Anneleri'nin 600. haftası için dayanışma çağrısı

Her cumartesi saat 12:00'de Galatasaray’da kayıpları için adalet talep eden Cumartesi Anneleri'nin 600. Haftası dolayısıyla dayanışma çağrısı yapıldı.

Paylaş

Devletin, gözaltında kaybetme politikasıyla yönetildiği günlerde güvenlik güçlerince gözaltına alındıktan sonra varlığı inkar edilen ve kendilerinden bir daha haber alınamayan insanların aileleri ile onları destekleyen insan hakları savunucuları  27 Mayıs 1995 tarihinde “Kayıplarımızı istiyoruz!” diyerek  barışçıl bir direniş başlattılar.
 
Cumartesi Anneleri olarak adlandırılan kayıp yakınları, 27 Mayıs 1995'ten bu yana her cumartesi saat 12:00'de, İstanbul’un en işlek yeri olan Galatasaray’da yüzlerce kaybın fotoğrafını taşıyarak hakikat ve adalet talep eden seslerini yükseltiyorlar.
 
Türkiye'nin en uzun erimli  protestosuna dönüşen cumartesi buluşmaları 24 Eylül 2016 tarihinde 600. haftasına girecek. Cumartesi Anneleri, 600 haftadır kayıplarını arıyor, 600 haftadır adalet arıyor, 600 haftadır “Aslında kaybedilmek istenen, insanlığımızdır” diyerek insanlık onurunu sahipleniyorlar.
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon da 24 Eylül 2016 tarihinde her yerde,  Galatasaray’la eş zamanlı olarak ses çıkarma, Cumartesi Anneleri’nin hakikat, adalet ve barış talebini destekleme çağrısı yaptı. (İstanbul/EVRENSEL)

DOSYA: Kapanmayan defter, Cumartesi Anneleri

ÖNCEKİ HABER

New York saldırısını, Savcı Preet Bharara soruşturacak

SONRAKİ HABER

Okulların yarısında kütüphane yok 

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa