Belediye meclisi toplantısında dövizli kayyım protestosu

Belediye meclisi toplantısında dövizli kayyım protestosu

AKP'li Urfa Büyükşehir Belediyesi'nin DBP'li meclis üyeleri, Suruç Belediyesi'ne kayyım atanmasını meclis toplantısında açtıkları dövizlerle protesto

AKP'li Urfa Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin bir araya geldiği Eylül ayı olağan toplantısında DBP'li belediyelere kayyım atanması gündeme oturdu. Toplantıda Büyükşehir Belediyesi ve meclis encümenlerinin Suruç Belediyesi'ne kayyım atanması konusunda önceden bilgilendirilmediği de ortaya çıktı.

Meclis toplantısına katılan Suruç Belediyesi Eşbaşkan Vekili Halil Akbaş'ın da aralarında olduğu DBP'li büyükşehir belediye meclis üyeleri, atanan kayyıma dönük tepkilerini taşıdıkları "Kayyum darbedir darbeye hayır", "Kayyım kıyımdır", "Kayyum da kimmiş?", "Atanmışlar değil seçilmişler yönetsin" ve "Kayyım irade gaspıdır" dövizleri ile gösterdi.

Oturumda ilk sözü alan Belediye Eşbaşkanı Halil Akbaş, karardan bayram arifesinde haberdar olduklarını, ellerinde bildirimle gelen polislerin kendilerini belediye binasına sokmadığını anlattı. Gerekçe olarak ise görevden alınan belediye başkanı Orhan Şansal'ın "PYD'ye yardım ettiği"nin gösterildiğini belirten Akbaş, "Devlette PYD'ye yardım etti. Peşmergeyi devlet yardım için Kobanê'ye taşıdı. Şimdi mi aklınıza geldi?" diye sordu.

Akbaş'ın ardından DBP adına Grup Başkanvekili Wêranşar Belediye Eşbaşkanı Emrullah Cin söz aldı.

Toplantı başlangıcında AKP'lilerden oluşan divanın kayyım ile ilgili açıklama yapmasını beklediklerini söyleyince divan kendilerine herhangi bir bilgilendirmenin yapılmadığını kaydetti. Önceki OHAL'leri yaşadığını söyleyen Cin, "O zaman sivil darbe yoktu. İçişleri Bakanı darbe yapmıştır" dedi. (DİHA)
 

www.evrensel.net