Fabrika için zeytin katliamı

Fabrika için zeytin katliamı

İlçelerine yapılmak istenen çimento fabrikasını verdikleri mücadele ile durduran Osmaniye’nin Kadirli ilçesi Aşağıbozkuyu halkı, şimdi de zeytinyağı fabrikası yapılacağı gerekçesi ile tarım arazilerinin ellerinden alınması tehlikesi ile karşı karşıya. Çoğunlukla zeytin ağaçlarının ekili olduğu bölgede kaymakaml

Cumali Akkaş

AĞAÇ YOKSA FABRİKA NEYE YARAR?

Köylerine kurulmak istenen çimento fabrikasını verdikleri mücadele ile hukuksal olarak engelleyen Kadirli Aşağıbozkuyu’da köylünün tarım arazisi zeytinyağı fabrikası yapılacağı gerekçesi ile talan edilmek isteniyor. Köylüler zeytin ağaçlarının sökülmesinin ardından zeytinyağı fabrikasının ne işe yarayacağını merak ediyorlar. Aşağıbozkuyu sakinlerinden Hilmi Başdere, yıllar öncesinde arazideki büyük kayaları elleri temizleyerek bahçe yaptıklarını belirtti. Verdikleri emeğin bir çırpıda heba edilmek istendiğini ifade eden Başdere, fabrikaya karşı olmadıklarını daha uygun bir yere fabrikanın yapılabileceğini söyledi.

ÖNCE TEŞVİK ETTİLER

Zeytin ağaçlarının devletin teşviki ile dikildiğini aktaran Ali Öksüz ise ağaçlarının birçoğunun yıllar önce dikildiğini belirtti. Bölgede yaşayanların geçimini tarımdan kazandığını dile getiren Öksüz, zeytin ağaçları yok edilirse köylünün geçim kaynağını kaybedeceğini vurguladı. Zeytin ağaçlarının dedesinden babasına ondan da kendisine geçtiğini ifade eden Ali Körlü ise zeytin ağaçlarının sökülmesine karşı oldukların belirtti. Verimli olan tarım arazilerinin bu şekilde yok edilmemesi gerektiğini aktaran Körlü, fabrika yapılacaksa köyün uygun ve boş yerlerine yapılabileceğini söyledi.

Oturduğu evin de fabrikanın yapılmak istendiği yerde olduğunu ve bahçesinde 50-60 yıllık ağaçlarının olduğunu dile getiren Mehmet Maraş, bu kadar yıllık zeytinlerin nasıl kesileceğini sordu. 2 bin dönümlük bir araziden bahsedildiğini ifade eden Maraş, bu kadar büyük bir alana sadece zeytinyağı fabrikasının kurulmasının mümkün olmadığını, onlarca fabrika yapılacak bir alan olduğuna dikkat çekti.

AMAÇ ÇİMENTO FABRİKASINA YOL AÇMAK

Çimento fabrikasına karşı verilen mücadele ön saflarda olan Abdi Körlü de çimento fabrikasını verdikleri mücadele ile durduklarını ancak arazilerinin yine hedefte olduğunu aktardı. Amacın zeytinyağı fabrikası olmadığını dile getiren Körlü, “Zeytinyağı fabrikası bahane bu şekilde verimli arazilerimiz sanayiye peşkeş çekilmek isteniyor. Zeytinyağı fabrikası yapmak için zeytin ağaçlarının sökülmesi isteniyor. Zeytin ağaçları olmadan zeytinyağı fabrikası ne işe yarar. Bu bile amacın ne olduğunu açıkça gösteriyor. Biz topraklarımızın hiçbir şeklide yok edilmesine karşıyız” dedi. (AdanaEVRENSEL)

www.evrensel.net