15 Eylül 2016 08:42

İşçi bu sene de kurban kesemedi

Kayseri'de görüştüğümüz işçiler kurbanı ya daha ucuz diye bayramın 4. günü keseceğini söylüyor ya da seneye bıraktığını.

Paylaş

Mehmethan PEKER
Murat ZEREN
Kayseri

Kayseri’de “işçiler Kurban Bayramı’nı nasıl geçiriyor?” sorusuna cevap bulmak üzere işçilerin yoğun olarak yaşadığı mahallelerden birine doğru yola çıkıyoruz. Herkesin bir telaşı var. Kurban kesenden tutalım da, et pişirene kadar.  Görüştüğümüz işçiler, kurbanı ya daha ucuz diye bayramın 4. günü keseceğini söylüyor ya da seneye bıraktığını.

İlk durağımız et çektirme sırasında bekleyen kağıt fabrikasında işçi olduğunu öğrendiğimiz Ali Durukan oluyor. Durukan, “Bayramım iyi geçiyor. Burada misafirim. Bayramın birinci günü olmasına rağmen henüz kurban kesemedim. Hem parayı denkleştiremedim, hem de birinci gün çok pahalı oluyor, bütçemiz yetmiyor. Ama kurban kesmek istiyorum. Bayramın 4. gününe kadar imkanlarımı zorlayacağım. Herkes borç harç kesiyor. Biz de kesmesek olmaz” diyor ve ekliyor: “Olmaz olmasına da ben düşük ücretli bir işçiyim, işçiye bayram bu kadar! Son günler daha ucuz olursa ancak kesebilirim diye bekliyorum. Çocuklar için de iyi olur. Sorup duruyorlar ‘Kurban kesebilecek miyiz baba?’ diye. Bir mani çıkmazsa tabii...”

‘BAYRAM BİZE MORAL OLDU’

Mahalle içerisinde ara sokaklara doğru girdiğimizde ise kapı ağzında yakaladığımız mobilya fabrikasında çalışan Tuncay Şakır ile devam ediyoruz sohbetimize. “Bayramın en güzel yanı tatil olması. Hem dinleniyorum. Hem de ailemle vakit geçirmeye çalışıyorum. Benim açımdan iyi oluyor” diyen Şakır, “Memleketin her yerinde bombalar patlıyor. Her gün acı haber ama bu bayram geçtiğimiz bayramlara göre daha iyi geçiyor. Çünkü bunca sıkıntının içinden geçtiğimiz bu dönemde bayram moral oldu. Hem de bize bir nefes gibi geldi” diye konuştu. Son olarak Şakır, “Bayramdan sonra yine fabrikada sıkıntılarımızla baş başa kalacağız” diye gülerek ayrılıyor yanımızdan.

‘KURBAN İÇİN KEMERİ BOĞAZIMIZA KADAR SIKTIK’

Mahalle içerisinde dolaşırken kapı önünde et doğrarken bulduğumuz Metal İşçisi Sabri Toprak’tan müsaade isteyerek yanına oturuyoruz. Bayramını kutlayarak söze giriyoruz. Toprak ise, “Ben asgari ücretle çalışan bir isçiyim. Bayram bizimkiler açısından çok zor geçiyor. Kurbanı kesebilmek için kemeri boğazımıza kadar sıktık” diyor. Son bir kaç aydır biraz market alışverişinden, ayda bir çıktıkları gezmelerinden kıstıklarını söylüyor.

5-6 yıldır organizede  çalıştığını söyleyen Yusuf Küçük de, “Bayram öncesinde para veriliyor. Veriliyor da 200-300 lira. Ne alalım o paraya? Küçükbaş mı büyük baş mı? Gerçi küçükbaş da etmiyor da! Bu yüzden diğer işçi arkadaşlar da bayramı zorluklarla geçiriyor. Ya borç ya dert. Ya da kesmiyoruz. Keşke kesebilseydik. Seneye artık, napalım” diyor.

ÖNCEKİ HABER

Kutup ayısı kuşatmasındaki bilim insanlarına yardım ulaştı

SONRAKİ HABER

Tahir Elçi cinayetinde yeni suç duyurusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa